Na konci minulého týdne, v pátek, cena mědi na London Metal Exchange se konala v sále své dvouměsíční maximum. Odborníci vysvětlují tuto skutečnost pozitivní vliv na světovém trhu nedávno oznámené statistik obchodu v Číně. Dovoz mědi a produkce červeného kovu v zemi zvýšil o 12% v červenci tohoto roku (až 410.68 tis. Tun v absolutním vyjádření), zatímco nejvyšší míra od května 2012. Ve srovnání s červencem 2012, čínský dovoz mědi vzrostla o 8,1%. Celkový objem dovozu komodit v Číně v červenci 2013 zvýšily o 11% ve srovnání s červencem 2012, zatímco vývoz vzrostl o 5,1%. To je významný «průlom», jak bylo dříve oznámeno, celkový objem vývozu zboží z Číny v červnu 2013 snížil o 3,1%.
Podle ředitele odboru kovů «Newedge» makléřských společností, významných ekonomických čínští představitelé opět zdůraznit zásadní ekonomický růst. Mezitím někteří analytici se domnívají, že skok v cenách mědi v posledním týdnu je spojena nejen s pozitivními čínských statistik. Například, William Adams, který sloužil jako vedoucí oddělení «FastMarkets.com» Výzkum se domnívá, že růst zdroj citací dluží hodně k oslabení dolaru k ostatním «běží" měn.
Připomínáme, že v pátek na London Metal Exchange, smlouva cena mědi k dodání za tři měsíce bylo 7,18 tisíc dolarů za tunu… Zároveň se ve čtvrtek — v průběhu dne — cena zdrojů již dosáhl úrovně 7.215 tisíc dolarů za tunu. — Což je nejvyšší úroveň od června 2011. Náklady na jiných kovů kolísala s mnohem menší amplitudou (například cena hliníku vzrostly pouze o 2,4% a dosáhl známku 1,84 tis. Dolarů za tunu).
Podle odborníků, vysoká míra růstu průmyslu v Číně v červenci 2013 může způsobit následný skok v cenách pro neželezných kovů. Nicméně, radikální změna hráčů CM trhu neočekáváme. Zejména Helen Lau, analytik «UOB-Kay Hian Holdings Limited», řekl, že touha čínské vlády k udržení ekonomického růstu v zemi na úrovni 7% mírně zlepšuje celkový sentiment investorů, ale výrazná změna v situaci, je nepravděpodobné. Podle odborníka Singapuru, bude cena mědi v blízké budoucnosti zůstane v koridoru 6,9−7,3 tis. Dolarů za tunu.