Slitiny wolframu
Charakteristika
Wolfram — překládá z němčiny jako «vlčí pěna», prvek VI. skupiny tabulky Dále Gi Periodické, kde je označen symbolem Podávají Atomová hmotnost 183,92, уд. hmotnost při pokojové teplotě 19,3 g/cm3. Odkazuje na vzácné kovy, jeho obsah v литосфере asi 0,0055%; Wolfram — kov je světle šedé barvy, ve vzhledu připomínající ocel. Dnes můžete koupit za přijatelné ceny.
Atomové číslo W | Jaderná (molární) hmotnost g/mol | Stupeň oxidace | Hustota [g/cm3] | Teplota tání t°C | Teplota varu t°C | Teplo tání kj/kg |
---|---|---|---|---|---|---|
Č. 74 | 183,84 | 0, 2, 3, 4, 5, 6 | 19,25 | 3422°C | 5500°C | 191 |
Přednosti
Wolfram má bod tání 3395 °C. Pouze u uhlíku je vyšší teplota tání. Díky тугоплавкости tento kov se stal základem nejvíce tepelně-odolné slitiny. W vaří při t° > 5500 °C, se liší minimální rychlost odpařování při t° 1500 — 2500 °C a významné электросопротивлением: je téměř 3 krát vyšší než u mědi. Wolfram má vynikající mechanické vlastnosti: trvanlivost, pevnost při silném zahřátí, minimální koeficient teplotní roztažnosti, красностойкость. To znamená, že wolframu oceli zachovávají tvrdost a pevnost při vysoké teplotě, na rozdíl od většiny ocelí, které po dosažení t° červenou tepla a chlazení na vzduchu ztrácejí tvrdost. Instrumentální wolframu drát ocel slouží pro zpracování kovů s rychlostí desítek metrů za sekundu. Chemicky čistý W poměrně tvárné a pouze příměsi uhlíku a kyslíku dávají mu určitá tvrdost. Má velmi vysokou odolnost teplota tečení, vysoký modul komprese a strečink, skvělá tepelná vodivost a vysoký koeficient e problém, který ještě více zvyšuje v slitiny s al oxidy být kovů. Dnes wolfram zaujal pevné místo v každodenním životě. Koupit ho můžete za přijatelné ceny.
Chemické vlastnosti
Wolfram je chemicky stálý v kontaktu s vlhkostí, концентрированными roztokem alkálie a kyseliny, aqua regia, vodíkem, O2 (do 400°C), хлороводородом (do 600°C), NH3 (do 700°C), vroucí rtutí, N)2 a CO (až 800°C). W reaguje se směsí NH3 + H2 O2, směs фтористоводородной dusnatého a kyseliny, s vroucí síry a chlóru (více než 250°C), s H2 S, při t° červené, horké, horké HNO3 a horké aqua regia, s расплавами chlorečnanu, dusitanů a dusičnanů draslíku, sodíku, dusitanů, oxidu olova, бромом, fluorid, jód. Karbid WC obdrží při interakci s uhlíkem nad 1400° C, oxid — při interakci s vodní parou a SO2 (při t° červené horké), CO2 (nad 1200°C), oxidy být Mg, Al, Th.
Nevýhody wolframu
Obtížnost získat v čisté formě, křehké při běžné teplotě, velká měrná hmotnost, tuhost, nízká tažnost. Ковке, válcování, волочению žárovka je vhodná jen při silném zahřátí.
Výroba válcované
Technologická tvárnost tohoto kovu poddimenzované, ale s rostoucí teplotou se zlepšuje. Takže вольфрамовый pronájem produkují teplé zpracování pod tlakem. Obrobku (pro více tyčí nebo drátu) tzv. штабик, tvoří metodami práškové metalurgie. Pak se jeho греют a расковывают na rotačním ковочной autem — do tyčí Ø 2 — 3 mm. Jsou dodávány rovné отрезками nebo které furled v zátoce. Z nich po волочения v horkém stavu, si jemného drátu podle GOST 25 501−82. Takový drát je dodáván намотанная na cívce.
Aplikace
· Dráty a pásky jsou velmi žádané v elektrických a elektronických inženýrů z důvodu nízké pružnosti par wolframu při vysokých provozních teplotách až 2500 °C. Тугоплавкость dělá tento kov je nepostradatelný v lampy žárovka, кинескопах a jiné elektronky, například v cíl x-ray trubice.
· Z drátu vyrábí likvidaci topná tělesa a tepelné izolace vysokoteplotních электропечей, pracující ve vakuu nebo vodíkové atmosféře nebo v inertním plynu při t° až 3000 °C.
· Tyče se používají jako несгораемые elektrody.
· Z wolframu vyrábějí kelímky pro odpařování kovů.
· W se používá v kontaktech automobilových rozdělovačů zapalování.
· Díky тяжеловесности z něj dělají противовесы zbroj piercing a jádra článku omítkou, подкалиберных a стреловидных оперенных dělostřelecké granáty, piercing jádra článku omítkou, kulky, сверхскоростные (160 tisíc ot/min) kotouče na gyros, stabilizace letu balistických raket.
Slitiny wolframu
· Výroba tankové brnění, pláště torpéda a střely, tepelně odolné dílů motorů letadla a kosmické rakety, kontejnery pro skladování radioaktivních izotopů.
· Ze slitiny амалой dělají chirurgické nástroje.
· Легирование instrumentální a tepelně odolné oceli. Ферровольфрам (70−86% W, až 7% Mo a Fe) pro tyto slitiny dostávají obnovením шеелитового nebo вольфрамитового koncentrátů. Nejlepší быстрорежущие oceli zachovávají tvrdost při.800°C. obsahují až 18,5% W (nebo W+Mo), 7% Cr a malé množství Co. Хасталлой — nerezové никелевый slitiny, legované вольфрамом. Ještě více pevní «стеллиты» — slitiny na bázi kobaltu s přídavkem W, Cr, As i Ty nejtvrdší — karbidy wolframu. Slitin «viditelné" (WC + 15% S a malé příměsi karbidu titanu) na 30% pevnější běžné wolframové oceli i при1100°C. Nože z této slitiny se natáčel až do výše 2 mil železné hobliny za minutu zvládne «капризные» эбонит, sklo, porcelán a přitom sami nosí se mírně. «Vyhraje» — se skládá z krystalů karbidu WC v кобальтовой matrice — velmi pevné slitiny, obsahuje 80−87% W, až 16% S, 5−7% uhlíku. Místo karbidu wolframu důkaz ultra-hard slitinách — керметах mohou využít karbid titanu jako výplň.
· «Vyhraje» nenahraditelné při zpracování kovů a nekovů точением, фрезерованием, сверлением, долблением. Je prezentována takovými ruskými značkami jako: ВК2, ВК4, ВК6, ВК8, ВК15, ВК25, Т5К10, Т15К6, Т30К4, stejně jako сплавами WC, TiC, TaC (značky TT pro zvlášť obtížné podmínky zpracování: строгание a долбление výkovků z tepelně odolné oceli, перфораторное šok-otočná vrtání v hornictví a ropný průmysl).
· Pro výrobu термопар používají wolfram-рениевую drátu s 5% rhenia a drát s 20% rhenia (BP 5/20).
Drát značky VA, VM, ВРН, W-7, W-10, W-15 platí podle GOST 18903−73.
· Z drátu značky VA v závislosti na průměru a stavu povrchu produkují vlákna žárovky, спиралеобразных a неспиралеобразных katody, mřížky, pružiny a diuretika ohřívačů elektronických zařízení, pružiny polovodičových součástek.
· Z drátu značky ВРН dělají vstupy, traverzy a ty detaily přístrojů, které nevyžadují použití dopoval wolfram.
Soli wolframu
· Tyto soli se používají v chemickém a дубильной průmyslu, jejich uplatňují jako katalyzátory a pigmenty.
· Disulfid wolframu se používá jako mazivo odolné vůči teplu při t° až 500 °C.
· Z wolframové bronzy a další soli wolframu vyrábějí barvy.
· Вольфраматом hořčíku a vápníku vyplňují fluorescenční zařízení.
· Z WO3 produkují pevný elektrolyt tepelně-odolné palivových článků.
· Монокристаллы wolframaty (wolframaty olova, kadmia, vápenatý) se používá jako probleskujícím detektory ionizujícího záření v jaderné energetice a lékařské radiologie.
· WTe2 дителурид wolframu se používá jako konvertor tepelné energie na elektrickou energii (tepelně-EMF asi 57 мкВ/K).
· Umělý izotop 185W používají jako радиоактивную tag při zkoumání látek. V slitiny s uranem-235 stabilní 184W platí v твердофазных jaderných kotlů, protože má úzký průřez záchytů tepelných neutronů (asi 2 stodola).
Ve společnosti «Электровек-ocel» se slevou v Rusku a na Ukrajině.
Koupit za nejlepší cenu
Na skladě LLC «Электровек-ocel» nabízí široký výběr wolframových šperků. Koupit vzácné a тугоплавкие kovy je možné přes naše zastoupení v Rusku nebo na Ukrajině. Termíny plnění zakázek jsou minimální. Při velkoobchodních nákupů jsou poskytovány zvýhodněné slevy.