Rhenium značky
Rhenium — 75-tý prvek periodické Periodické tabulky. Chemický symbol Re (lat. Rhenium) — stříbrno-bílý kov, blízký vlastnosti k вольфраму a молибдену. Jsou známé dva izotopu rhenia: 185Re a 187Re. Těžkého izotopu je téměř o polovinu více a to se, na rozdíl od plic, radioaktivní. Vyzařují β-paprsky, Rhenium-187 během miliardy let se změní v осмий. Rhenium-185 izolován v čisté formě v roce 1925 německými lékárnami manželi Ноддак. On se stal poslední otevřený нерадиоактивным prvkem.
Geologie
Tento prvek vzácných zemin nacházejí v молибденовых a měděné рудах. Velmi bohaté na ložiska v Chile, USA a Ruska. Pokud zůstane roční spotřeba rhenia 40−50 tun, lidstvo dost světových zásob na 250−300 let, bez ohledu na sekundární využití tohoto kovu. V závislosti na čistotu, cena 1 kg rhenia se může pohybovat v rozmezí od 1000 do 10.000 dolarů.
Atomové číslo Re | Jaderná (molární) hmotnost g/mol | Stupeň oxidace | Hustota [g/cm3] | Teplota tání t°C | Teplota varu t°C | Teplo tání kj/kg |
---|---|---|---|---|---|---|
Č. 75 | 186,2 | -1, 0, 2, 3, 4, 5, 6, 7 | 21 | 3186°C | 5596°C | 34 |
Poptávka
Po celá desetiletí potřebu рении zůstala stabilní. Hlavním spotřebitelem bylo elektrotechnický průmysl. V podstatě rhenium chodil na výrobu термопар a vláken žárovek vakuových přístrojů. Potřeba рении začala růst v druhé polovině minulého století, kdy petrochemický průmysl začal používat рениево-platinové katalyzátory. Tyto katalyzátory umožnily vyrábět levnější vysoce oktanový benzín. Ve srovnání se starými платиновыми katalyzátory рениевые byly o 50% účinnější a mají 4 krát déle. Pokud je již značná část rhenia byla na легирование tepelně odolné slitiny, od poslední čtvrtiny DVACÁTÉHO století 75% rhenia se stala použito na výrobu katalyzátorů. Dnes je tento kov je relevantní nejen v hutnictví a elektrotechnice, ale i v petrochemie.
Fyzikální vlastnosti
To тугоплавкий a heavy metal, na vlastnosti, podobně jako molybden a wolfram. Pro teplotu tání (3170°C) rhenium nižší jen вольфраму. Jeden krychlový centimetr rhenia váží 21 gramů, těžší jen осмий, iridium a platina. Čisté rhenium je mnohem пластичнее wolframu. Lze jej laminování a tahání v тончайшую drátu při běžných podmínkách. Byl objeven a «рениевый efekt»: ukázalo se, že tento kov posiluje současně i pevnost a tažnost molybdenu a wolframu. Vzhledem k jejich vysoké modulu pružnosti tvrdost rhenia po zpracování výrazně zvyšuje kvůli наклепа. Obnovit tažnost, jeho отжигают na vodík, vakuum nebo инертном plyn. Až 1200 °C jeho pevnost je vyšší než u wolframu, a mnohem vyšší pevnost molybdenu. Rhenium vydrží opakované chlazení a нагревы bez ztráty pevnosti. Na электросопротивлению je čtyřikrát lepší než wolfram a molybden.
Chemické vlastnosti
Rhenium je více odolný vůči oxidaci než wolfram, s přibývajícími roky není šedě na vzduchu, při zachování původní lesk, je téměř není rozpustný v solné a fluorovodíkové kyseliny, slabě reaguje s H2 SO4 a to i při zahřátí, ale snadno rozpustný v dusnatého kyselině a v roztoku H2 O2 tvoří рениевую kyselinu. S rtutí rhenium tvoří амальгаму.
Výroba
To je těženo z молибденовой a mědi сульфидной rudy s мизерным obsahem soli rhenia pomocí пирометаллургические metody (převod, плавку, oxidační pražení). Při обжиге oxid rhenia возгоняется a pak улавливается speciálními filtry. Část rhenia je obvykle uložen v огарке, odkud přechází do содовые nebo аммиачные roztoky, z nichž se později kov obnoví vodíkem. Při tavení mědi koncentrátů s kouřem obvykle уносится 50−60% Re. Při zpracování měděných koncentrátů kyseliny sírové, která zní промывная kyselina se stává hlavním zdrojem pro získávání tohoto kovu.
Aplikace
Použití rhenia určují vysokou elektrický odpor a жаропрочности, odolnost vůči agresivním chemickým faktorům, vysoká каталитическая činnost (je blízko k платиноидам). Moderní jaderná energetika se neobejde bez slitiny, obsahující rhenium. Ještě na úsvitu atomové éry se začaly používat slitiny wolframu s 26% rhenia pro membrány palivových souborů prvky a další detaily, pracující v reaktorech při t° 1600−3000°C. Stále silnou pozici rhenium i jeho slitiny zaujímají v letecké a kosmické technice. Zejména slitiny tantalu s 2,5% rhenia a 8% wolframu jsou nezbytné pro теплозащитных obrazovek modulů, vracející se z vesmíru na Zem. Vysoké fyzikální a chemické hodnoty (a plus dobrá svařitelnost) definují zájem o рению крупнобюджетных odvětví, kterým se na rameno velké náklady. 2/3 rhenia odchází na легирование tepelně odolné oceli a pokovování jiných kovů. Čisté rhenium slouží jako základ nejdůležitějších detailů. Domácí slitiny na bázi wolframu obsahují 5, 20, a 27% Re (BP-5, VR-20, BP-27ВП), na bázi molybdenu — 8, 20 až 47% rhenia. Také se používají wolfram-molybden-рениевые slitiny — ковкие, high-tech, snadno свариваемые. Pracují v těch nejnáročnějších podmínkách: vydrží vysoké teploty, šok zatížení, vibrace, kontakt s agresivními látkami.
Dodávka
Dodáváme certifikované pronájem slitiny rhenia. Ve specifikaci jsou zahrnuty údaje o procent složení a mechanické vlastnosti výrobků. U nás snadné nakupovat ve velkém žádné polotovary pro menší provozy. My také spolupracujeme s maloobchodními odběrateli. Vysoká úroveň služeb a rychlost služby jsou tvář naší společnosti.
Koupit za výhodnou cenu
Na stránkách SRO «Электровек-ocel» odráží největší aktuální informace o získání vyjel z vzácných a žáruvzdorné kovy na dnešní den. Naše nejlepší manažeři jsou připraveni poskytnout высококвалифицированную konzultační pomoc pro všechny aktuální problémy. Realizovat polotovary z vzácných a neželezných za konkurenceschopné ceny. Předmět je vyroben na moderní vybavení a splňuje požadavky kvality ruského Госстандарта a mezinárodní standardy kvality. Stálým zákazníkům je k dispozici systém slevové slevy.