termočlánkový drát

Před sto lety si sotva kdo dokázal představit tak rychlý rozvoj metalurgie barevných kovů. Jak jednou poznamenal Mark Twain. prorokovat je obtížné, zvláště o budoucnosti.

Vlastnosti termočlánkového drátu

Drát termočlánku je vyroben ze slitin jako alumel, chromel značek TM a T, kopel, konstantan. Jejich fyzikální vlastnosti jsou přímo závislé na poměru složek. Alumel je velmi plastický, schopný udržet pevnost po dlouhou dobu. Constantan spárovaný se železem, mědí a chromelem má vysoký elektrický odpor, který nezávisí na teplotě. Kopel, spárovaný s mědí, železem a chromelem, má vlastnosti podobné vlastnostem contantanu: vysokou termoelektromotorickou sílu, minimální teplotní koeficient elektrického odporu, vysokou tepelnou odolnost do 600 °C a odolnost proti korozi. Chromel se vyznačuje vysokou tepelnou odolností a širokým rozsahem termo-EMF změn.

Výhody termočlánkových slitin:

 • odolnost vůči teplu;
 • vysoký elektrický odpor;
 • průměrný teplotní koeficient lineární roztažnosti;
 • nízká hustota;
 • značná tepelná elektromotorická síla.

Za nejdůležitější vlastnost termočlánkového drátu se považuje vysoce stabilní termo-EMF v rozsahu provozních teplot.

aplikace

Výroba měřicích a převodních zařízení, kompenzačních vodičů, automatizačních systémů pracujících při vysokých teplotách. Termočlánek se skládá ze dvou různých vodičů, jejichž jeden konec je připájen a umístěn v médiu pro měření teploty (tzv. "horký kontakt") a dva volné konce jsou spuštěny do termostatu - "studený kontakt".

Jak funguje termočlánek

Termoelektrický jev spočívá v rozdílu potenciálů mezi vodiči vyrobenými z různých materiálů, když teplota stoupá. Termočlánky jsou určeny pro měření velmi vysokých teplot. Pro přesné odečty s relativně malým teplem se používají termočlánky s vysokým tepelným EMF. Mají kladné elektrody: železo, chromel nebo měď a záporné - alumel, konstantan nebo kopel. Z hlediska termo-EMF je v čele chromel-kopelový termočlánek (TCC), používaný při t ° do 800 °C, následovaný měď-kopel a železo-kopel (do 760 °C) ... Kompenzační vodiče - přenášejí potenciál z volných konců termočlánku na snímač. Pro takové dráty se používá levnější termočlánkový drát: chromové třídy K a KM, stejně jako kopel, konstantan. Poslední dvě značky se používají pro výrobu odporových norem.

Odrůdy termočlánkového drátu

 • alumel - chromel (TXA), rozsah měření 200 - 1000 °C;
 • kopel - chromel (THK), teplotní rozsah 200 - 800 °C;
 • konstantan - chromel (THK), měří t ° od -40 do 880 ° C;
 • železo-konstantan, slouží k měření kryogenních teplot;
 • měď-konstantan, měří t° od 250 do 300 °C;
 • železný kopel, měří t° od 0 do 750 °C;
 • wolfram-rhenium se používá k určení nejvyšších teplot do 3000 °C v inertním prostředí.

Zásobování

Dodáváme certifikovaný termočlánkový drát. Technická dokumentace obsahuje údaje o chemickém složení, maximální procento nečistot; mechanické vlastnosti výrobku. Zajistíme velkoobchodní prodej jakýchkoli polotovarů pro velkosériovou výrobu. Nabízíme také optimální podmínky pro maloobchodní kupující. Vysoká úroveň služeb a efektivita služeb jsou tváří naší společnosti.

Nakupujte za nejlepší cenu

Evek GmbH má vždy na skladě vysoce kvalitní termočlánkový drát za nejlepší cenu. Je vytvořen s ohledem na evropské sazby pro neželezné kovy bez zahrnutí dodatečných nákladů. Certifikát kvality pro výrobky obsahuje údaje o chemickém složení, maximální procento nečistot; mechanické vlastnosti. Spolupráce s námi přináší řadu výhod. Naši odborníci Vám rádi poradí při nákupu jakýchkoliv slitin, jejichž správný výběr určí výkon a životnost zařízení. Pomůžeme Vám určit nejen optimální parametry produktu, ale také nabídnout nejlepší cenu.