Značka ceru, chemické složení

obecné charakteristiky

Cer je prvek vzácných zemin č. 58 ze 3. skupiny tabulky D. I. Mendělejeva , ve které je označen jako Ce. Je to měkký stříbřitý bílý kov. Patří do skupiny lanthanoidů. Atomová hmotnost 140,115. Objevili jej německý vědec M. Klaproth a (nezávisle na něm) švédští chemici Berzelius a Hisinger. Tento prvek byl pojmenován po největším z asteroidů, Ceres. Obsah ceru v litosféře je téměř 70 g/t. v mořské vodě se rozpouští v množství 5,2 10 -6 mg/l. Získává se elektrolýzou taveniny fluoridu CeF 3 .

Fyzikálně-chemické vlastnosti

Oud. hmotnost ceru při 20 °C = 6,77 g/cm3. Teplota tání dosahuje 799 °C, bod varu je 3426 °C. I při pokojové teplotě je na vzduchu nestabilní – pomalu oxiduje, přechází v bílý oxid. Snadno rozpustný v anorganických kyselinách. Existují dvě modifikace tohoto kovu s hexagonální β-mřížkou a kubickou g-mřížkou. Teplota přechodu je 393 °C.

Atomové číslo Ce Atomová (molární) hmotnost g/mol Oxidační stav Hustota [g/ cm3 ] Teplota tání t°C Bod varu t°С Skupenské teplo tání kJ/kg
č. 58 140,115 2, 3 6,77 799 °С 3426 °С 398

aplikace

Výroba skla, brusných a termoelektrických materiálů, zubních náhrad. Oxid SeO 2 je žádaný jako katalyzátor. V metalurgii se tímto kovem modifikují slitiny železa a hořčíku. Když se přidá 1 % Ce, zvýší se pevnost materiálů při tečení a pevnost v tahu. Zvyšuje elektrickou vodivost a pevnost hliníku, titanu, mědi, konstrukčních ocelí. Zároveň je mnohem levnější než lanthan, který má podobný účinek, proto se cer používá více. Když se spojí se zinkem, dojde k explozi. Malé přídavky ceru čistí ocel od škodlivých nečistot plynů a síry. Legování oceli je standardizováno podle GOST 12 364-84. Stejně jako ostatní kovy ze skupiny lanthanoidů se vyrábí ve formě kruhu, drátu, plechů, pásky.

Zásobování

Dodáváme certifikovanou ocel na bázi ceru. Specifikace obsahuje údaje o procentuálním složení a mechanických vlastnostech výrobků. Je snadné u nás velkoobchodně získat jakékoliv polotovary pro velkosériovou výrobu. Spolupracujeme také s maloobchodními nákupčími. Vysoká úroveň služeb a efektivita služeb jsou tváří naší společnosti.

Nakupujte za nejlepší cenu

Evek GmbH má neomezený sortiment válcovaných výrobků na bázi kovů vzácných zemin nejvyšší kvality. Nabízíme speciální slitiny za nejlepší cenu. Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte prosím nejbližší kancelář. Kvalifikovaní specialisté poskytnou všechny potřebné informace týkající se produktů, cenového rozpětí, podmínek prodeje. Cena zboží závisí na parametrech produktů a dodatečných dodacích podmínkách.