Duralové
Sloučenina
Duralumin - je tvářená hliníková slitina s přísadami mědi a hořčíku a manganu. Obsah mědi je 4,4 %, hořčíku 1,5 %, manganu 0,5 %. Měď a hořčík zpevňují slitinu. Díky manganu dochází k drcení struktury slitiny, zvyšuje se pevnost a odolnost proti korozi. Také dural obsahuje zlomky procent železa a křemíku, které jsou považovány za nevyhnutelné nečistoty. Takže železo snižuje pevnost a tažnost duralu. Jeho škodlivý účinek je do určité míry kompenzován nečistotou. křemík, který váže železo.
název
Název kovu "duralumin" v moderním jazyce patří do odborného žargonu slangu, je obecně uznávaným odborným termínem. Původní původ tohoto jména není přesně znám. Někteří metalurgové se přiklánějí k verzi původu názvu z latinského slova durus, tedy „pevný“.
Výhody
Tato slitina vyniká snadnou obrobitelností, instalací a strukturální pevností, které je dosaženo tepelným zpracováním. dural je v odolnosti proti korozi horší než hliník. Aby se tato nevýhoda odstranila, nanáší se čistý hliník na povrch duralu v tenké vrstvě válcováním za tepla. Tato technologie se nazývá plátování, které umožňuje získat široce žádaný kov s výhodnými vlastnostmi. Hustota slitiny je 2,5–2,8 g/cm³. Teplota tání cca 650 °C.
Druhy duralu
Veškerý dural, který se dnes používá ve strojírenství, stavebnictví, letectví, se dělí do čtyř skupin podle složení součástek, od čehož se odvíjí i cena duralu:
1. klasický dural (třída D1), jehož složení se od prvních taveb v roce 1908 prakticky nezměnilo;
2. vysokopevnostní dural (třída D16). Významných pevnostních ukazatelů je dosaženo vyšším obsahem hořčíku v pravé;
3. dural se zvýšenou tepelnou odolností (třídy D19 a VD17). Hlavním rozdílem mezi těmito druhy je zvýšený poměr manganu a mědi;
4. dural zvýšené plasticity (třída D18). Tažnosti kovu je v tomto případě dosaženo sníženým obsahem měděných a hořčíkových složek.
Výhody
1. Výborná plasticita duralových slitin po žíhání.
2. Schopnost sebeotužování v procesu stárnutí.
tepelné zpracování
Po žíhání při t ° 500 ° C a ochlazení se dural stává měkkým a pružným, téměř stejně jako čistý hliník. Po procesu stárnutí získává dural nové vlastnosti, stává se tuhým a tvrdým. Technologie stárnutí může být prováděna přirozenou metodou a umělou. První bude trvat asi den, při provozní teplotě 20 stupňů Celsia. V procesu umělého stárnutí je teplota vyšší, ale doba expozice je kratší. Po stárnutí získává dural v podmínkách zvýšeného zatížení další odolnost. Schopnost duralu samozesilovat byla objevena náhodou. Kalení slitiny se stalo hlavním důvodem pro její široké uplatnění v průmyslu a konstrukci letadel.
Deformace
Dle technologie výroby jsou polotovary z duralu dodávány v různých podmínkách, v žíhaném, kaleném a uměle stárnutém stavu. Doba výdrže a teplota kalení a umělého stárnutí závisí na tloušťce a počátečních vlastnostech slitiny. Po vytvrzení je dural vytvrzen bez ztráty plasticity, díky čemuž snadno podléhá deformaci. Metodou ražení nebo vysekávání z čerstvě vytvrzených polotovarů se vyrábí díly v jedné operaci. Je důležité vzít v úvahu, že deformace během přirozeného stárnutí snižuje pevnost v tahu o 2 kg/ mm2 u většiny slitin. Na základě výše uvedeného je dle technologie požadováno provádět deformaci slitin D1 výhradně v čerstvě zakaleném stavu během prvních 2 hodin po vytvrzení a slitin D6 a D16 do půl hodiny. V závislosti na složitosti technologického postupu se tvoří cena duralu.
Zvláštnosti
1. Snížená korozní odolnost duralu na pod napětím, což je eliminováno opláštěním;
2. Vysoká citlivost duralových slitin na opakované zatížení a ostré řezy;
3. Tendence duralu k výraznému poklesu pevnosti při teplotách nad 1400°C.
aplikace
Dural má širokou škálu použití. Kromě výstavby objektů obytné a průmyslové infrastruktury se aktivně využívá v leteckém průmyslu, strojírenství a výrobě vysokorychlostní dopravy. Preference ve prospěch použití duralových slitin je dána jejich větší tvrdostí oproti hliníku.
Nejpoužívanější slitiny jsou D1 a D16, hojně se používají v leteckém průmyslu a strojírenství. Slitina D1 je hlavní pro výrobu plechů, profilů, trubek, drátů, ale i výlisků a výkovků. Stejné polotovary, s výjimkou výkovků a výlisků, jsou vyrobeny ze slitiny D16.
Slitiny se zvýšenou plasticitou (D18) mají úzké uplatnění. Zprava D18 vyrábí nýty pro letecký průmysl. Slitiny VD17 a D19 jsou určeny pro výrobu různých deformovaných polotovarů, jejichž náplní je práce při ohřevu.
Slitina B95 se používá ve formě extrudovaných profilů, různých výlisků, tyčí.
Zásobování
Koupit dnes dural za výhodnou cenu není těžké. Cena za to je tvořena na základě složení komponentů, vlastností technologického procesu výroby a do značné míry závisí na objemu dodávky a dalších podmínkách prodeje. Technická dokumentace obsahuje údaje o procentuálním složení a výkonu výrobků. Je snadné u nás velkoobchodně získat jakékoliv polotovary pro velkosériovou výrobu. Spolupracujeme také s maloobchodními nákupčími. Vysoká úroveň služeb, soulad výrobků s GOST a mezinárodními standardy kvality, rychlý servis jsou tváří naší společnosti.
Nakupujte za výhodnou cenu
Evek GmbH poskytuje svým zákazníkům neomezený sortiment neželezných válcovaných výrobků nejvyšší kvality za konkurenceschopnou cenu. Pokud je pro vás těžké si vybrat, jsou vám k dispozici zkušení manažeři, kteří jsou vždy v kontaktu a připraveni poradit. Zadáním objednávky u nás obdržíte certifikované produkty splňující mezinárodní standardy kvality v co nejkratším čase. Pokud si ceníte svého času, kontaktujte naši nejbližší kancelář ještě dnes nebo si objednejte online.