X23Yu5T - 1.4765 - kanthalový A-1® fechral drát

Mezinárodní analogové

Značka Analog W. Nr. Aisi Uns En Objednat
Kh23Yu5T 1.4765 Dodávka ze skladu, skladem

Relevantnost

Fechral je slitina hliníku, chrómu a železa, která je legována manganem a křemíkem. V některých případech je drát legován niklem pro zvýšení plasticity. Fechralový drát je nepostradatelnou součástí při výrobě termočlánků pro domácí elektrospotřebiče a průmyslové elektrické pece. Takový drát se používá ve vysoušečích vlasů, horkovzdušných pistolích, konvekčních ohřívačích. Fechral se používá při výrobě reostatů, odporových jednotek, rezistorů - téměř ve stejných oblastech jako nichrom, ale kvůli absenci niklu je fechalový drát mnohem levnější, a proto pro kupujícího dostupnější. Takový drát se skládá z následujících prvků: Cr (12–15 %); AI (3,5-5,5 %); Si (1 %); Mn (asi 0,7 %); zbytek je Fe. Je to tvrdá, ale nijak zvlášť tažná slitina, která se obtížně obrábí. Fechralový drát má vysoký elektrický odpor. Hustota je 7,1 - 7,3 g / cm³, bod tání je asi 1450 ° C. Maximální provozní teplota až 1400 °C (pro Kanthal). Výroba drátu je standardizována GOST 12 766.1-90. Čím větší je jeho průměr, tím vyšší je maximální provozní teplota ohřívače.

Klasifikace

Pokud je v označení přítomno písmeno H, drát se používá pro topné články. Písmeno C je drát pro odporové prvky. Označení TEN znamená trubkové elektrické ohřívače. Drát má Ø 0,1 mm. Jeho cena je mnohem nižší než cena analogů a spotřebitelské vlastnosti nejsou horší. Relativní levnost fechralu je dána použitím hliníku při výrobě a ne niklu, který je mnohem dražší. Cena výrobků závisí na tloušťce: čím tenčí je drát, tím vyšší jsou náklady. Křehkost materiálu neumožňuje použití „studených“ metod zpracování, proto je pro výrobu nutné použít energeticky náročnější a dražší technologie. Používá se tažení za tepla, válcování, lisování. Hotový drát je dodáván ve svitcích nebo cívkách.

Výhody

Fechral drát kombinuje 2 pozoruhodné vlastnosti: významný elektrický odpor až 1,3 Ohm mm2 / ma t° tání asi 1500 °C. Drát prakticky neztrácí odpor s rostoucí teplotou, což umožňuje jeho použití při výrobě vysokoteplotních topných zařízení a odporových prvků. Zaznamenáváme také vynikající odolnost proti korozi ve vakuu, vzduchu, argonu, síru, uhlík a oxidačním prostředí. Fechral je lehčí než podobné materiály, měrná hmotnost = 7,2 g / cm³, odolává silnému mechanickému zatížení bez deformace. Vysoká mez kluzu umožňuje použití nejtenčího průměru drátu. Fechralový drát stojí asi 6x levněji než nichrom, což je značná výhoda na trhu. Nebýt výrazné křehkosti, která značně komplikuje výrobu, byl by fechral ideálním materiálem. Přídavky niklu snižují křehkost. Je pravda, že to zvyšuje náklady na konečný produkt. Cena fechralu je několikanásobně nižší než cena nichromu - to již bylo zmíněno. Vysvětlení je jednoduché: hliník snižuje náklady na materiál ve srovnání s drahým niklem. Spolu s tím je teplota tání fechralu vyšší. Vyrábí se ve formě 2 polotovarů: pásky a drátu.

Výroba

Drát se vyrábí tažením, válcováním nebo lisováním. Poté se navine na cívku nebo sroluje. Páska se vyrábí válcováním nebo elektrolýzou. Poté jsou srolovány. Výrobní náklady jsou nepřímo úměrné úseku. Tato slitina je velmi křehká. Proto je výroba tenkých drátů spojena se zapojením dražších technologií. Z toho se cena finálního produktu více než zdvojnásobí.

Procentuální složení X15Yu5 (železná základna) GOST 10 994−74

Ce C Al Si Ni Cr Mn S R Ti so
≤0,1 ≤0,08 4,5-5,5 ≤0,7 ≤0,6 14-15,5 ≤0,7 ≤0,015 ≤0,03 0,2-0,6 ≤0,1

Procentuální složení X23Yu5T (železná základna) GOST 10 994−74

Ce C Al Si Ni Cr Mn S R Ti so
≤0,1 ≤0,05 4,5-5,8 ≤0,5 ≤0,6 22–24 ≤0,3 ≤0,015 ≤0,03 0,2-0,5 ≤0,1

Používání

Fechralový drát je široce používán pro přeměnu elektřiny na teplo, je nepostradatelný v odporových uzlech, startovacích reostatech odolných vůči vibracím, kompaktní, relativně lehký. Další důležitou oblastí jsou bloky předřadníků pro jeřáby, které jsou zařazeny do obvodů elektromotorů pro plynulejší rozjezd. Regulují rychlost zrychlování a zpomalování elektromotorů stejnosměrného i střídavého proudu. Fechralový drát se také používá pro:

· termočlánky průmyslových pražicích pecí, elektrické sušárny pro ohřev dílů;

Elektrické ohřívače pro domácnost;

průmyslové ohřívače vody.

Fechralový drát se používá při výrobě nepřesných (bez zvláštních požadavků na přesnost) rezistorů. Je to dáno ekonomickou stránkou, protože. cena fechralu je nižší.

Nakupujte za výhodnou cenu

Digging Evek GmbH má neomezený sortiment tepelně odolných válcovaných kovových výrobků. Je nejvyšší kvality. Fechral je nabízen za nejlepší cenu. Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte prosím nejbližší kancelář. Doba dodání objednávky je minimální. Cena závisí na parametrech produktů a dodatečných dodacích podmínkách.