Stupeň niobu

Niob (Nb) je 41. prvek periodické tabulky D. I. Mendělejeva . Atomová hmotnost 93,986, bod tání 2741°K, bod varu 5015°K. Jedná se o lesklý šedavě stříbrný kov s na tělo centrovanou kubickou krystalovou mřížkou typu α-Fe, a = 0,3294 nm.

Výhody

Produkce niobu rychle narůstá, což je spojeno s organickou kombinací jeho vlastností jako je malý průřez záchytu tepelných neutronů, žáruvzdornost, schopnost tvořit vysokoteplotní a supravodivé slitiny, vlastnosti getru, odolnost proti korozi, nízká práce elektronů , vynikající zpracovatelnost v horkém i studeném tlaku a svařitelnost. Hlavní oblasti použití niobu: kosmická a letecká technika, vojensko-průmyslový komplex, elektronika, radiotechnika, jaderná energetika a průmyslová chemie.

Nedostatky

Tento kov je poměrně drahý. Niobový kovový prach je hořlavý a dráždí kůži a oči. Některé jeho sloučeniny jsou velmi toxické. MPC pro niob je 0,01 mg/l. Při požití tento prvek způsobuje těžký zánět nervů a následné ochrnutí končetin.

aplikace

Čistý niob a jeho slitiny se používají k výrobě dílů pro letadla a rakety; pláště pro plutoniové a uranové jaderné kotle (karbid niobu, bod tání 3480°C), nádoby na kovy v kapalném stavu. Kapalný draslík a sodík, používané jako nosiče tepla v jaderných reaktorech, se pohybují niobovými trubicemi. Niob se vyznačuje nízkou indukovanou (umělou) radioaktivitou, vyrábí se z něj nádoby na skladování radioaktivního odpadu. Je žádaný při výrobě elektrolytických kondenzátorů; "horké" armatury výkonných generátorů a elektronických lamp a (katody, anody, mřížky atd.). Slitiny niobu se používají k výrobě zařízení odolných proti korozi v chemickém průmyslu. Jsou legovány neželeznými kovy, mimo jiné - uranem. Niob našel uplatnění v kryotronech – supravodivých součástkách počítačů. Je také dobře známý pro své použití v urychlovacích strukturách hadronového urychlovače.

Chemické složení

značka Dusík Kyslík Vodík Uhlík Křemík Tantal Žehlička Titan Součet wolframu a molybdenu
NB-1 0,1 0,01 0,001 0,01 0,005 0,1 0,005 0,005 0,01

Ocelové trubky legované niobem mají nejvyšší pevnost a odolnost proti korozi. Zabalené trubky lze přepravovat jakýmkoli způsobem. Při přepravě jsou chráněny před mechanickými deformacemi, vnikáním vlhkosti a působením aktivních chemikálií.

Zásobování

Prodáváme niobové válcované výrobky za nejlepší cenu. Technická dokumentace obsahuje údaje o chemickém složení, maximální procento nečistot; mechanické vlastnosti výrobku. Zajistíme velkoobchodní prodej jakýchkoli polotovarů pro velkosériovou výrobu. Nabízíme také optimální podmínky pro maloobchodní kupující. Vysoká úroveň služeb a efektivita služeb jsou tváří naší společnosti.

Nakupujte za výhodnou cenu

Evek GmbH skladuje širokou škálu vzácných a žáruvzdorných kovových výrobků. Dodáváme certifikované niobové válcované výrobky tuzemských i zahraničních výrobců. Naši zaměstnanci na plný úvazek vám vždy rádi poskytnou kvalifikovanou pomoc při výběru válcovaných výrobků. Máme jedny z nejzkušenějších manažerských konzultantů v oboru. Přísné dodržování výrobních standardů, vynikající kvalita produktů a minimální dodací lhůty jsou tváří naší společnosti. Pro stálé zákazníky jsou zavedeny slevy.