vzácných kovů

Nakupujte vzácné kovy za dostupnou cenu od dodavatele Evek GmbH

Relevantnost

Vzácné kovy – to je konvenční název pro skupinu relativně nových nebo málo používaných kovů. Rozsah jejich produkce a rozsah ještě nejsou dopracovány do konce. Záležitostí celostátního významu je využití vzácných kovů v obranném průmyslu a v národním hospodářství obecně.

Geologie

Otevřené vzácné kovy v zemské kůře jsou obsaženy v malém množství. Ročně se však těží vanad, titan, berylium, lithium a některé další v tisících tun. Vizmut a tantal se někdy vyskytují v přírodě jako nugety. Byla objevena bohatá ložiska wolframu, molybdenu a titanu. Některé rudy známých ložisek obsahují přidružené kovy jako telur, indium, selen, gallium, germanium, které se získávají při zpracování rudy. Minerály pegmatitových žil také obsahují kovy vzácných a vzácných zemin. Proces těžby vzácných kovů je velmi složitý způsob zpracování rudy.

obecné charakteristiky

Vzácné kovy mají neobvykle cenné a rozmanité vlastnosti. Radioaktivní vlastnosti některých kovů vzácných zemin jsou široce využívány v jaderné energetice. Použití i nevýznamného podílu vzácných kovů ve složení slitin optimalizuje jejich vlastnosti, např. odolnost vůči kryogenním teplotám, a zvyšuje tepelnou odolnost.

Podle vědců mohou vzácné kovy změnit výrobní technologie moderních odvětví národního hospodářství. Při vytváření moderní technologie jsou na používané slitiny kladeny velmi vysoké požadavky. Základem těchto slitin jsou vzácné kovy. Struktura, vlastnosti a způsob aplikace některých slitin na bázi vzácných kovů mají pro moderní techniku mimořádný význam. Zvláště zajímavé jsou pro výzkumníky například slitiny wolframu s manganem. Získat tyto slitiny je ale technologicky velmi obtížné, většinou se používají metody práškové metalurgie.

Žáruvzdorné kovy

Speciální třída chemických prvků zahrnuje kovy, které se taví při vysoké teplotě - nejméně 1650-1700 ° C. Skupina žáruvzdorných kovů je vedena vzácnými kovy. Všechny se vyznačují hustou atomovou strukturou. Vysoký bod tání, zvýšená tvrdost, pevnost a elektrický odpor se objevují jako výsledek těsných meziatomových elektronických vazeb.

Používání

Nejdůležitějšími oblastmi použití většiny žáruvzdorných kovů jsou konstrukce letadel, raketová a kosmická technika a kovoobrábění. Žáruvzdorné slitiny jako konstrukční materiál nacházejí místo v lodním stavitelství, strojírenství, v elektronickém, chemickém, elektrotechnickém a jaderném průmyslu. Hafnium, zirkonium, niob, molybden, tantal mají zvláště cenné strukturální vlastnosti. Tyto kovy se vyznačují relativně nízkou odolností proti tečení při vysokých teplotách tání.

Nedostatky

Svařování žáruvzdorných materiálů je obtížné z důvodu vysokého bodu tání, vysoké afinity ke kyslíku, vodíku, dusíku. Tyto vlastnosti přispívají k tvorbě pórů ve švech, snižují jejich plastické vlastnosti a při zahřívání vedou k tvorbě zrn. I malé množství plynových nečistot vede ke znatelným změnám vlastností. Druhou nevýhodou všech žáruvzdorných kovů je nutnost použití různých ochranných povlaků proti oxidaci za vysokých teplot. Navíc žáruvzdorné slitiny nejsou dostatečně technologicky vyspělé. Špatně se deformují, řežou, vrtají.

Slibné směry

Hlavní oblastí jsou konstrukční prvky jaderných reaktorů. Žáruvzdorné slitiny lze v budoucnu využít ve vesmírné technice s jadernou energií, v elektrických a jiných zařízeních. Například v kondenzátorech, jaderně čerpaných laserech.

Žáruvzdorné kovy a slitiny pracují ve vakuu, v neutrální a redukční atmosféře, stejně jako v agresivním a tekutém kovovém prostředí. Oxidační atmosféra při vysokých teplotách snižuje tepelnou odolnost žáruvzdorných kovů. Proto se používají se speciálními ochrannými nátěry. Dnes jsou všechny tvrdé slitiny používané pro kalibraci, lisování nebo jako řezné nástroje na bázi žáruvzdorného wolframu, titanu, molybdenu, legované niklem nebo kobaltem. Vysoká tvrdost karbidů žáruvzdorných kovů zajišťuje odolnost proti opotřebení. Slitiny získané odléváním z čistých karbidů však nedávaly očekávané supertvrdé kvality kvůli nadměrné křehkosti. Takové karbidy jsou obvykle součástí struktury slinutých tvrdých slitin.

Wolfram a molybden jsou široce používány v elektrické lampě, elektrickém vakuu a radiotechnickém průmyslu a používají se pro legování nástrojové oceli. Vanad se používá v elektrovakuové technologii a v metalurgii jako legující prvek. Zirkonium a jeho slitiny se používají v jaderném a vakuovém průmyslu jako odplyňovač a také při výrobě neželezných slitin. Tantal a niob se používají pro elektrody v usměrňovačích lamp a výkonných generátorových zařízeních. Tantal je žádaný chemickým průmyslem. Oba kovy se používají jako legující prvky pro žáruvzdorné a kyselinovzdorné slitiny.

Nakupujte za výhodnou cenu

Evek GmbH skladuje širokou škálu vzácných a žáruvzdorných kovových výrobků. Nabízíme výhodné podmínky pro velkoobchodní i maloobchodní kupující. S cenami za vzácné a žáruvzdorné kovy se můžete seznámit na našem webu. K službám jsou vám zkušení manažeři-poradci, kteří jsou vždy připraveni pomoci s výběrem. Výrobky procházejí detekcí vad. Kvalita je zaručena přísným dodržováním výrobních norem ve všech fázích. Dodací lhůty jsou minimální. Pro hromadné objednávky jsou poskytovány zvýhodněné slevy.