Technologie postavené na vyluhování niklu látek ze svých výrobků najít širší uplatnění v nikl-metal než měď hutnictví. V obou případech použití hydrometalurgie, drahých kovů extrakce se reguluje při zpracování surových železných kovů. V tomto ohledu by zpracování oxidovaných rud niklu, hydrometalurgické metody jsou častější než v oblasti zpracování kovů z mědi a niklu rud. Ale nyní stále více a více pozornost je věnována meziproduktů hydrometalurgie produkce mědi a niklu — zpracování mědi a niklu NIS. Téměř všechny technologie založené na barevných kovů vyluhování z oxidované niklových rud, pyrhotinu koncentráty, meziproduktů za použití kyseliny sírové, čpavek a roztoky kyseliny chlorovodíkové.
Loužení se provádí při atmosférickém a zvýšeném tlaku při relativně vysokých teplotách ve speciálních uzavřených zařízeních — autoklávy. Vysoká teplota a tlak může zrychlit rychlost a úplnost chemických reakcí. Tyto procesy jsou nazývány autoklávu.
Pro zpracování oxidované Niklové rudy jsou známy technologii amoniaku. Oxidovaný nikl ruda podrobí redukční pražení, kdy je železo snížení na magnetit, a nikl a kobalt na kovy. Ochlazená praženého je loužen roztokem, který obsahuje 7,5% amoniaku a 6,4% CO, s turboaeratorah pnevmoperemeshivaniem. Chemie procesu je následující:
Ni + 6NH3 + CO2 + ½ O2 = Ni (NH3) 6 CO3
Nikl přechází do roztoku ve formě hydroxidu železa a většina z kobaltu je v ocasy loužení. loužení roztoky byly podrobeny tepelnému rozkladu zahříváním s napařováním. V této formě nerozpustné sloučeniny niklu a kobaltu. Peleta se kalcinuje v trubkové pece, což vede k tvorbě oxidu nikelnatého s obsahem 88% Ni a 0,7% Co. Těžba niklu z rudy je 75% a obnova kobaltu — 20%.
Známá technika amoniaku vyluhování mědi a niklu v objemu čtyř komory autoklávy kotsentratov 120 m³. Zpracování se zaměřuje amoniakálního roztoku se provádí při teplotě 77−82 ° C, tlaku asi 700 MPa. Roztok prochází nikl, kobalt, měď, železo se oxiduje a sraženiny. jako gdrooksida. Měď se uvolňuje z roztoku zahříváním do110 ° C ve formě sulfidu mědi. Nikl se redukuje vodíkem na kovovém stavu. Po oddělení kobaltu, niklu z roztoku srážením se sirovodíkem vydané ve tvaru sudfida. Od zbytkové kapaliny krystalizaci síranu amonného se uvolní. Hlavní nevýhodou je složitost technologie využití amoniaku síran amonný, amonné ionty jako hlavní účastník v technologických systémech podmínek v Arktidě.
V souladu s kyselinou sírovou loužení oxidovaného niklové rudy se smísí s roztokem kyseliny sírové při tlaku 0,4−0,5 MPa ve svislých autoklávech při teplotách 240−250 ° C, Roztok se přenese do 95% hmotnostních niklu, kobaltu a malé množství železa. loužicí roztok se čistí o sobě známými způsoby pro železo, se neutralizuje a léčeni sirovodíku. To poskytuje sirníku koncentrát obsahující 55 až 60% hmotnostních niklu a 6,5% kobaltu. Konečný extrakce kovů z rud, je asi 90%.
Při použití NMSC POX technologických roztoků kyseliny sírové pro zpracování pyrhotinu koncentráty, obsahující až 4% Ni, do 3,5% Co, 54% Fe a 30% S. loužení se provádí za použití kyslíku v autoklávu 100 m? Na 108 ° C C. Neželezných kovů do roztoku. Jako výsledek autoklávu zpracování železa přejde do roztoku ve formě hydroxidů a síranu redukuje na elementární síru.
Autoklávy ukončení buničina vstupuje do reaktoru s mechanickým mícháním. Při zpracování roztoku v suspenzním reaktoru metalizovaný zrnka železné rudy společně reakce postupuje
MeSO4 + Fe + S ° = Mes + FeSO 4,
kde Me — neželezné kovy -nikel, mědi, kobaltu.
Tyto sulfidy vytvořený reakcí mědi, niklu a kobaltu, které jsou přiděleny v sedimentu. Serosulfidnaya řízky se přivádí do flotační oddělování síry z koncentrátu a kalové odpadní horninou a hydroxidu železa. Serosulfidny Vzniklý koncentrát je poslán do druhé flotací za vzniku sirníku koncentrát a síry koncentrát. Sulfid koncentráty barevných kovů taví v pyrometalurgickém technologii kamínek. Koncentrátu síry získané síry komoditu pro spotřebitele. Vzhledem k tomu, že výroba kyseliny sírové v oblasti Norilsk nerentabilní z důvodu jeho přepravě na pevninu podniků, transport síry nezpůsobuje takové potíže. Další zpracování síry na kyselinu sírovou se může provádět za jakýchkoliv podmínek.