Druhy nerezových ocelí

Obecná charakteristika

Všechny nerezové oceli bez výjimky, bez ohledu na třídu, mají něco, co mají společné - legovací přísady. Jedná se o prvky jako chrom, molybden, nikl, niob, titan, wolfram, vanad, mangan, křemík a řadu dalších, ze kterých lze vyrábět oceli se speciálními vlastnostmi. Třídy odolné proti korozi jsou dále rozděleny do skupin na základě rozdílů v poměrech prvků a mikrostruktuře.

Dopisové známky

Nejprve je uveden obsah uhlíku v setinách procenta. Například ocel 20X23H18 obsahuje 0,20 % uhlíku. Poté jsou legující prvky označeny: (X) chrom, (N) nikl, (G) mangan, © křemík, (M) molybden, (B) wolfram, (T) titan, (TT) tantal, (U) hliník, (F) vanad, (D) měď, (P) bor, (K) kobalt, (B) niob, (C) zirkonium, (E) selen. Pro označení se používají velká ruská písmena a čísla v označení třídy oceli udávají procento určitého prvku. Pokud za písmenem není žádné číslo, je obsah prvku menší než 1 %.

Klasifikace

Všechny nerezové oceli, v závislosti na jejich mikrostruktuře, jsou rozděleny do pěti hlavních skupin:

  • austenitické;
  • feritický;
  • duplexní;
  • martenzitické;
  • Žáruvzdorné oceli.

Austenitické oceli

Jsou nejrozšířenější a obsahují kromě chrómu i nikl, obvykle v rozmezí 18 %. Ni zvyšuje odolnost proti korozi a činí ocel nemagnetickou. Charakteristickým rysem těchto slitin je schopnost odolávat korozi pod vlivem vysokých teplot. Jedná se o skupinu vysokoteplotních korozivzdorných ocelí.

Feritické oceli

Tato skupina se od předchozí liší nízkým obsahem chromu (ne více než 17 % (pro srovnání v austenitických ocelích - až 25 % Cr) a přítomností uhlíku. Feritické oceli jsou magnetické.

Duplexní oceli

Spojují vlastnosti austenitických a feritických skupin. Obsah niklu je mnohem nižší než u austenitické skupiny, maximálně 8 %, zatímco obsah chrómu je vyšší, až 28 %. Takový poměr dává oceli vysokou tvrdost - především a dostatečně vysokou odolnost proti korozi.

Martenzitické oceli

Tato skupina má jednu vlastnost, která ji odlišuje od všech ostatních – je to možnost tepelného zpracování (kalení a popouštění) pro zlepšení mechanických vlastností – v tomto případě mluvíme o kalení. Oceli v této skupině mají uhlík a průměrný obsah chrómu 12 %. Mohou být také legovány niklem, niobem a mědí.

Žáruvzdorné (teplovzdorné) oceli

Kromě jiných slitin obsahují wolfram, který je nejvíce žáruvzdorným kovem. Tyto slitiny jsou určeny především pro práci při vysokých teplotách. Jejich nevýhodou je nízká korozní odolnost oproti jiným ocelím.

Přídavné legující prvky

Exotické prvky, jako je zirkonium, kobalt, bor a některé další, se také používají k tomu, aby oceli propůjčily některé speciální vlastnosti, ale kvůli jejich vysoké ceně jsou tato aditiva velmi vzácná a používají se hlavně v kosmickém a vojenském průmyslu. Nejběžnější jsou první dvě skupiny - austenitické a feritické oceli.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává vysoce kvalitní nerezovou ocel za nejlepší cenu. Je tvořen s ohledem na technologické vlastnosti výroby a nezahrnuje dodatečné náklady. U nás můžete nakupovat ve velkém různé produkty pro velkosériovou výrobu. Nabízíme také dobré podmínky pro maloobchodní kupující. Předností společnosti je vysoká úroveň služeb a dodání v co nejkratším čase. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace o zboží, můžete si stáhnout katalog produktů, prohlédnout si ceník. Náš online poradce je vždy připraven zodpovědět vaše dotazy. Čekáme na vaše objednávky.