Nerezová ocel s komplexními slitinami

Obecná charakteristika

Nerezová ocel je komplexní slitina, která je odolná nejen vůči korozi pod vlivem vysoké vlhkosti, ale také v agresivním prostředí. Na začátku dvacátého století Harry Brearley (Brearley), experimentující s různými kovy, objevil schopnost slitin železa s chromem odolávat kyselé korozi. Čím vyšší je procento chrómu v oceli, tím větší je odolnost proti korozi. Za normálních atmosférických podmínek a v mírně agresivním prostředí je slitina nerezová, pokud její obsah chrómu je 12 %. Aby byla slitina odolná v agresivnějším prostředí, např. 50% kyselina dusičná, musí mít více než 17% chrómu. Spolu s chromem ocel obvykle obsahuje prvky jako Si, C, Mn a v tisícinách procenta síru a fosfor. Prvky jako Ni, Ti, Mn, Nb, Mo a Co se také přidávají, aby se získaly speciální vlastnosti. Důvodem korozní odolnosti je to, že se na povrchu ocelové části vytváří mikronový film velmi odolných oxidů. Velký význam má stav povrchu materiálu, absence vnitřních pnutí a krystalických defektů. V koncentrovaných anorganických kyselinách se používají slitiny s vysokým obsahem Ni a přísady molybdenu, mědi a křemíku.

Klasifikace

Nerezové oceli podle chemického složení mohou být chrom, chrom-nikl a chrom-mangan-nikl (existuje více než 100 druhů); podle struktury - martenzitické, semiferitické a feritické. Chromové martenzitické nerezové oceli v leštěné formě mají nejlepší indexy trvanlivosti. Chromové nerezové oceli se používají jako konstrukční materiál pro výrobu ventilů pro hydraulické lisy, turbínové lopatky, armatury pro krakovací jednotky, řezné nástroje, pružiny a potřeby pro domácnost. Chrom-niklové a chrom-mangan-niklové nerezové oceli se dělí na austenitické, austeniticko-feritické, austeniticko-karbidové a austeniticko-martenzitické.

Mezikrystalová koroze

Existují austenitické nerezové oceli, které jsou náchylné k mezikrystalové korozi, a stabilizované austenitické nerezové oceli, do kterých se přidává Ti a Nb. Náchylnost k mezikrystalové korozi lze snížit snížením obsahu uhlíku na 0,03 %. Stabilizované austenitické nerezové oceli jsou nepostradatelné pro výrobu svařovaných dílů ventilů pracujících v agresivním prostředí. Po svařování není potřeba žádné tepelné zpracování. Jako žáruvzdorný a vysokoteplotní materiál se tyto oceli používají pro výrobky vystavené teplotám mezi 550 a 800 °C. Oceli, které jsou náchylné k mezikrystalové korozi, jsou po svařování tepelně zpracovány podle stávajících pravidel. Tepelné zpracování není nutné, pokud jsou díly svařovány bodovým nebo válečkovým svařováním.

Použití

Jak chromniklové, tak chrommanganoniklové nerezové oceli našly široké uplatnění v průmyslové výrobě i v domácnosti. Pro silně zatížené prvky složitých konstrukcí pracujících při vysokých teplotách (až 550°C) se oprávněně používají martenzitické austeniticko-martenzitické oceli, které mají značnou pevnost (sb = 120-150 kgf/mm2 ), dobrou svařitelnost a poměrně vysokou tažnost. Tyto oceli mohou být dodávány v deformovaném nebo litém stavu.

Koupit, cena

Evek GmbH má skladem široký sortiment nerezových výrobků, které uspokojí každého zákazníka. Dodáváme nerezové výrobky různých tříd standardních i nestandardních velikostí. Všechny produkty jsou certifikovány. Kvalita je zaručena plným dodržováním technologických norem výroby. Termíny plnění zakázek jsou minimální. V případě hromadného odběru jsou poskytovány zvýhodněné slevy.