Chemický a petrochemický průmysl. Aplikace titanu

Relevantnost

Mezi dalšími průmyslovými odvětvími je jedním z nejvýznamnějších spotřebitelů titanu průmyslová chemie. Ve spotřebě titanových slitin se dělí o přední pozice s leteckým průmyslem. Není novinkou, že jedním z hlavních problémů chemické výroby je ochrana proti korozi. Spolu s technologickým rozvojem a neustálým růstem produktivity rostou i náklady na korozní ochranu a výměnu zařízení v případě poruchy. Dnes je nejúčinnějším řešením takových problémů použití nových materiálů odolných proti korozi.

Výhody slitin titanu

Titanové slitiny účinně nahrazují alternativní materiály, jako jsou:
1. slitiny niklu (Halstelloy "B" a "C");
2. Vysoce legovaná ocel, jako je X23H28MDZT;
3. Nerezové oceli jako X18H10T;
4. Vzácné a drahé kovy;
5. Neželezné kovy (tantal, platina, cín, niob, měď);
6. Plasty.

Srovnávací analýza kovů a slitin používaných v moderních chemických zařízeních ukázala, že slitiny titanu zajišťují maximální snížení provozních nákladů a zvyšují bezporuchový provoz. Bylo možné zjednodušit a zlepšit návrhy. Odpadají pracné a drahé obkladové práce. Jedinou nevýhodou jsou masivní kapitálové investice nutné k instalaci titanového zařízení.

První použití titanového zařízení ukázalo, že jde o cenný konstrukční materiál pro výrobu základních zařízení pro chemický a petrochemický průmysl . V roce 1954 byla Titanium Metals Corporation of America první společností, která použila titan k obložení mixéru, který pracoval v atmosféře oxidu chloričitého, což způsobilo rychlou korozi. Titanové vybavení se vyrábí v mnoha zemích, jako je Bulharsko, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Rumunsko, Velká Británie, Spojené státy americké atd.

Použití

Existuje řada průmyslových odvětví, kde použití titanu není prakticky žádnou alternativou. Tyto jsou:

1. chlor, oxid chloričitý a kyselina chlorečná;
2.Žíraviny;
3 Draslík, chloridy draselné a chlorečnany draselné;
4. sodík;
5. Hořčík;
6. mangan;
7. chloristan amonný;
8. Chlornan vápenatý;
9. trichloracetát;
10. Herbicidy 2,4-D;
chlorid vápna; 11;
chlorid měďnatý; 12;
13. chlorid amonný;
14. karnalit;
15. Soda;
16. Bertholitová sůl;
17. Glauberova sůl;
18. Močovina;
kyselina dusičná a sírová; 19;
20. kyselina polychloroctová; 20;
21. ethylbenzen;
22. isopropylbenzen;
23. Organické sklo;
24. Nitrosylchlorid a melamin;
25. 2-3-dichlornaftopon, 1,4-paraoxydiphy melamin;
26. paranitroinilin, neozon D, isatin, chromolan;
27. Opticky bělící činidla, polyethylen a acetaldehyd;
28. Syntetické kaučuky (chloronrepe, isoprepe);
29. kapalný thiokol, viskózová vlákna a kaprolaktamy;
30. vinylacetát;
31. Epoxidová pryskyřice;
32. Léčiva jako: (kyselina gallová, jódová tinktura, výtažky z tymiánu, digolen peo, vodní pepř, tanin, prsní elixír, injekční roztoky).

Chemická odolnost

K dnešnímu dni existuje více než 600 průmyslových výrobků, u kterých byla dobře prostudována chemická odolnost titanu. Přesto se při použití nových technologií provádějí korozní zkoušky, protože kompozice v chemickém průmyslu bývají vícesložkové. Proto i drobné přísady jakékoli látky mohou zásadně změnit korozní chování titanu. Roztoky minerálních kyselin a oxidační přísady mají inhibiční účinek na titan. Mnohokrát bylo prokázáno, že titanové díly nekorodují po dobu 8 let v prostředí s obsahem kyseliny sírové do 200 g/l, kde se vyskytují soli mědi, niklu a železa, při teplotě cca 80 °C. Zde je příklad: titanové čerpadlo může pracovat v závodě čerpajícím 20% kyselinu sírovou při teplotách až 90 °C a „sežere“ pouze 5 mm koroze za rok. Podobná čerpadla ve výrobě pracují poměrně dlouho v roztocích s 5-15 % kyseliny chlorovodíkové, obsahujících příměs chloridu železitého a hořčíku.

Titan je velmi odolný vůči korozi ve vlhkém chlóru a derivátech chloru, které mohou způsobit ulcerativní korozi a korozní praskání, stejně jako v organických sloučeninách obsahujících kyslík, chlór a ve většině roztoků chloridů. To je důvod, proč je titan tak široce používán v chemickém průmyslu k výrobě zařízení. Vyskytly se však některé neobvyklé jevy, kdy v praxi titan podlehl korozi v roztoku chloru a chloridu. Koroze se často vyskytuje tam, kde jsou trhliny, mezery a štěrbiny, velmi často je to v místech, kde jsou spojeny kolektor a elektrolyzér. Aby se předešlo těmto problémům, zařízení by mělo být racionálně konstruováno, aby bylo riziko koroze minimální.

Při kontaktu s jinými kovy

Titan se stává katodou, čímž v agresivním prostředí zvyšuje korozi jiného kovu, který je s ním v kontaktu. Zde je příklad. Nerezová ocel Cr18Ni10T nebo Cr17GSM2T plus mosaz nebo bronz. Často je taková koroze ulcerózní povahy, její vývoj závisí na oblasti kontaktu.

Třídy titanu

Mezi komerčně dostupnými slitinami je nejčastěji používanou jakostí BT1-0. Právě tato třída má nejlepší antikorozní vlastnosti při provozních teplotách do 350 °C. Aktivně se používá také slitina AT-3, která byla vyvinuta v IMET AS SSSR II Kornilovem a spolupracovníky. Ve většině případů má tato slitina vyšší odolnost proti korozi než jiné slitiny (včetně BT1-0). Tato slitina má také vyšší kluzné vlastnosti. Často se doporučuje použití v prostředích obsahujících kyseliny - mravenčí, sírovou, chlorovodíkovou, fosforečnou i při bodu varu. Slitina má také odolnost proti korozi v tzv. redukčních prostředích, která mají alkalickou reakci. Prokázal dobrý příslib při nahrazení slitin na bázi niklu, platiny a zlata. Po prostudování vlastností slitin jako 4200 a 4201 a jejich průmyslových testech jsou doporučeny pro použití při výrobě tetrachloridů a aminokyselin.

Koupit, cena

Společnost Evek GmbH prodává válcované kovové výrobky za nejlepší cenu. Vytváří se s přihlédnutím k sazbám LME (Londonmetal exchange) a závisí na technologických vlastnostech výroby bez zahrnutí dodatečných nákladů. Dodáváme široký sortiment výrobků z titanu a jeho slitin. Všechny šarže mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev