Není vyloučeno, že čínský monopol na vzácných zemin prvky bude zničen. Náklady na ně se budou zvyšovat, což povede ke zvýšení počtu projektů na jejich rozvoj. Tyto změny ovlivní různé regiony světa, hatí postavení ČLR na trhu vzácných zemin prvků. V poslední době se společnost v Číně, obsazené pozice lídrů v dodávkách mnoha vzácných zemin kovy — europium, terbium, neodymu, ytrium. V podstatě se podílí na výrobě silných permanentních magnetů. Hlavní oblasti jejich použití je strojírenství a elektrotechnika. Nízká cena těchto kovů přispěli k uzavření mnoha konkurenčních projektů na západě. Jo a nové projekty společnosti spouštět váhal. Nicméně, k dnešnímu dni se situace změnila.
Pro začátek, úřady ČLR se významně snížil objemy nelegální těžby. V podstatě výrobci těchto výrobků sdružují ve skupiny, působící pod kontrolou státu. Podle Adamas Intelligence, přebytek koncentrátů, uložených ve skladech ČLR klesal a dosáhl úrovně roku 2011. Nicméně spotřeba stejného neodymu nebo praseodym v ČLR v letošním roce je schopno zvýšit na 10% v poměru k roku 2016. A takové tempo růstu se bude ukládat, s ohledem na poptávku u výrobců robotů, elektromobilů, elektrických vozidel. Některé strojírenské firmy se již uzavřely dlouhodobé smlouvy s firmami-dodavateli редкоземельной výrobků. To snížilo množství nabídek, které přijdou na místě na trhu.
Nakonec se cena nejdůležitějších kovů vzácných zemin od začátku letošního roku zvýšily o 50 a více procent. Lze jen stěží očekávat jejich snížení v dohledné době. Respektive dříve neatraktivní projekty v této oblasti mohou získat návratnost.