Rodrigo Дутерте, úřadující prezident Filipín, vyslovil ve prospěch zákazu o otevřenou formulaci přírodních zdrojů. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí — škodu způsobenou na životním prostředí, v důsledku této činnosti. Hlava státu však dočasně odložila zavedení zákazu v platnost. To umožní společnostem, specializující se na těžbu rudy, vypracovat nové způsoby tvorby.
Toto řešení bylo zahájeno estetikou filipínský bývalým ministrem Джиной Lopez. V její povinnosti patřil dohled nad stavem životního prostředí a těžby nerostů. Zákaz byl zaveden s cílem zabránit kontaminaci vodních zdrojů. Také tato environmentální politika umožnila uložit pozemků, určených pro zemědělství. Aktuální ministr toto rozhodnutí podpořil. Nicméně uvedl, že je ochoten přehodnotit postavení pracujících v tuto chvíli dolů.
K dnešnímu dni Filipíny jsou nejvíce významným vývozcem никелевой rudy. Surovina přichází do Číny pro tavení železa, obsahující nikl. Rozhodnutí o úplném zákazu zahájí řadu změn na světovém trhu niklu. Za několik let platnosti rozhodnutí uzavřeny nebo dočasně zastavil práci asi 26 podniků. Jen na Filipínách má 41 těžební kombajn.
Odborníci v těžebním průmyslu hovoří o neefektivnosti reformace výroby. To je způsobeno nemožností začít těžbu rudy pod zemí. Důvodem je nižší kvalita surovin, a tudíž i jeho malé náklady. Také zákaz může trvale zmrazit projekt na těžbu zlata a mědi. Náklady na program pod názvem «Tampakan» se odhaduje na 6 miliard dolarů. V roce 2015 z důvodu zákazu projekt již ztratil jednoho z největších investorů.