V souladu s očekáváním společnosti BMI globální produkce mědi ze surovin v průběhu pěti let bude zvyšovat. Roční míra růstu v průměru o 4,1%. Při takovém zvýšení se k roku 2021 objem dosáhl 23,7 milionů tun. Pro srovnání — v roce 2017 produkce mědi bude asi 20 milionů tun. Takové tempo růstu podaří dosáhnout díky uvedení do provozu řadu významných projektů. Bude také rozšířena těžba kovu v dolech s malými provozními náklady. Nicméně v roce 2017 v odvětví je možný pokles. To se bude jmenovat vládními zásahy a různými konflikty, které v první řadě ovlivněn indonéské a latinskoamerické produkce. Odborníci BMI se domnívají, že rychle jen se zvýší těžba červeného kovu v Peru. V roce 2016 se země dostala asi 2 milionů tun mědi, přičemž na druhém místě na dodání. Na prvním místě zůstává Chile, zatímco ČLR byl přemístěn na třetí místo. V letošním roce měděné doly v Peru podle spekulací zvýší výrobní ukazatele až na úroveň 2,6 milionu tun. K roku 2021 země vyjde na roční úroveň 3,7 milionů tun. Každý rok se Peru se rozjet těžbu mědi asi na 10,2%.
I přes to, že Chile zůstává vedoucím postavením pozice, její podíl na světovém медном trhu bude klesat. Pokud se v roce 2017 ukazatel dosahuje 27,2%, do roku 2021 výsledek se sníží až o 24,7%. Výrobní objemy v letošním roce zpomalí na 5,4 milionu tun, pak se zvýší na zhruba 5,9 milionu tun. Základní problémy měděného průmyslu země — pokles kvality suroviny. Zde platí, že nedostatek vody a nevyřešené pracovní konflikty.
Společnost ČLR na těžbu mědi také neukazují vysoké výsledky. V letošním roce se počet těžbu nejsou vyšší než 1,8 milionů tun. O pět let později tento ukazatel těžce se zvýší na 2 miliony tun.