Nedávno Ewi Energy Research a Evropské centrum pro otázky energetické bezpečnosti zdrojů provedli společný výzkum. Podle získaných údajů, protože v Evropě je pokles těžby plynu, což znamená, že brzy se situace s газоснабжением zásadně změnit. Výzkumníci kladli důraz na to, že Evropská Unie má asi dvacet let k diverzifikaci dovozu plynu.
Ve zprávě věnována zvláštní pozornost, je jedním z hlavních dovozců zemního plynu na světovém trhu, v Rusku a Turecku. Jak se dalo očekávat, že právě tyto dva dodavatele může mít zásadní vliv na budoucnost plynu v Evropě.
V budoucnu se předpokládá nárůst kapacity na dovoz plynu za snížené ceny. A také vývoj alternativních jeho zdrojů. Tyto faktory, které naznačují vytváření příznivého prostředí pro zvýšení konkurence.
Kromě toho, výzkumníci předpokládají, že Evropská Unie může těžit z pokročilého růstu tržní integrace. Odborníci, že investice do infrastruktury, bude schopen pomoci spojit высоколиквидный trh západní a východní Evropy.
To je věřil, že kompenzace snížení produkce plynu v EU může být provedena na úkor dodávek ruského plynu. Rusko již nyní je jedním z hlavních dodavatelů zemního plynu do regionu. Předpokládá se, že do roku 2035 počet dodávek plynu ze zemí SNS se může zvýšit na dvojnásobek. Nicméně, velký vliv na dovoz ruského plynu bude hrát cenová strategie Gazpromu. Pouze při vyhlášení Gazprom jasné cenové strategie Evropa bude zvyšovat zadávání veřejných zakázek.
Díky výstavbu Nord Stream 2, Německo se může stát klíčovým tranzitní bod na cestě ruského plynu do EU. V procesu výstavby Nord Stream 2, plánované výstavby silné spojení mezi Německem, Českem a Slovenskem. Tento krok umožní zásobování těchto zemí jak ruským, tak není ruským plynem. Faktor, оказывающий významný dopad na ziskovost rusko-německého projektu bude záviset na tranzitních tarifů přes Ukrajinu. Ve studii se říká, že ukrajinská vláda může udělat Nord Stream 2 nepraktické, snížením cel.
Vědci také poznamenal budoucí růst dovozu z Jižního koridoru. Zejména v Turecku. Ale to bude možná jen v případě stabilizace vztahů mezi Анкарой a Bruselem. V takovém případě «plynové tlak» ze strany Ruska klesnout.