Američtí vědci vyvinuli a dostali patent na novou technologii. Je zaměřena na extrakci kovů vzácných zemin z uhlí. K dnešnímu dni, Virginie, technologická univerzita realizuje technologický projekt. Jeho cena je asi 1 milion USD. Částečně projekt financuje Národní laboratoř energetických technologií. Na vývoji se podílejí zaměstnanci univerzity, postgraduální studenti a studenti. Také v projektu se angažují zástupci pěti partnerských společností. Význam projektu není pochyb. Jeho hlavním cílem je testování procesu získávání kovů vzácných zemin «těžké skupiny» a následné komercializace. Dnes zřejmý zdroj — hlíny, které byly otevřeny v Ťiang-si, provincie ČLR. Jejich zásoby jsou však omezené, je dost nanejvýs na 20 let. Při této nedávné studie tvrdí, že v některých polích uhlí obsahuje nejvyšší úroveň РЗМ.
V Číně, velká část vzácných zemin se provádí jako sekundární produkty. Редкоземельное suroviny v určitém okamžiku se stala nerentabilní. To způsobilo uzavření továren, těžby vzácných zemin rudy. Americká stejný průmysl je do značné míry závislá na zahraničních dodávek. Tímto způsobem, nová technologie, která umožňuje získávat z uhlí РЗМ, má značné hodnotou. V americké uhelné pole obsahuje 10,9 milionu tun zásob kovů vzácných zemin. Zdroje surovin jsou umístěny v 4 východních a 5 západních států. V případě úspěšnosti Виргинского projektu, budou vědci muset přemýšlet o dalším investování. Konstrukce a testování mobilní instalace bude vyžadovat investice ve výši 6 milionů USD. Její kontrola se bude vyrábět v různých prostorách Аппалачского bazénu.
Vysoká koncentrace редкоземельного kovu byl objeven nejen v Americe. Dalším slibným zdrojem je Rusko. Zabýval ložiska Amurské a Židovské oblastí, Chabarovský kraj. Při tomto je třeba vzít v úvahu návratnost technologie. Náklady nového procesu by měla být nižší, než je rozhodné získání РЗМ z tradičního zdroje. Mezi tím v poslední době Rusko snižuje produkci kovů vzácných zemin. Ve srovnání s výsledky, nemají místo v bývalém SSSR, výkon klesl na 20−30%. V globální výrobě РЗМ podíl Ruska je ne více než 5%. Dovážené objemy РЗМ přitom vyšší než 90%.