Vše-ruský centrum pro studium veřejného mínění provedla průzkum týkající se výstavby Томинского ГОКа. V souladu se získanými výsledky velká část челябинцев je nastaven pozitivně. Obyvatelé regionu schvalovat projekt ГОКа, která je implementována Ruských měděných společností. Předpokládá se, že tímto způsobem by se zlepšila ekonomika v regionu. Podle zprávy ВЦИОМ populace dívá s určitým optimismem na údajné výhody. 51% z celkového počtu dotázaných hovoří o možných přínosech projektu pro region. Pouze 7% respondentů předpovídá zhoršení situace. Úvahu skutečnost, že o projektu známo 69% obyvatel sledovaných oblastí. Při tomto stejné 51% přímo o stavebních pracích reaguje spíše negativně. Nicméně, toto hodnocení se může zlepšit v budoucnosti.
26% dotázaných obyvatel trvá na незыблемости negativní názory. Nespokojení respondenti předpokládají, a dále protestovat proti provádění stavby. Ostatní se domnívají, že je možný určitý kompromis. Od vlády se v tomto případě nabízí řešení některých sociálních problémů. Tento průzkum производился na objednávku sociálně-právní hnutí Za oživení Uralu". To se konalo v říjnu a listopadu loňského roku. V telefonickém průzkumu se zúčastnilo asi 3,6 tisíc lidí. Statistická chyba je menší než 3%.
Mezitím tisková služba РМК hovoří o pozitivní vazbě ekologické vyšetření. Projekt čeká vyšetření komunální technika. Tyto postupy jsou povinné v souladu s ruskými právními předpisy. Další opatření — další ekologický audit. Proti němu bylo dosaženo definitivní dohody.
V realizaci Томинского projektu bylo investováno pořadí 55 miliard KČ. V první řadě je schopen zajistit zpracování 17 milionů tun mědi-порфирового surovin ročně. Údajně jeho spuštění bude muset na 2017 rok. Druhý zase po spuštění нарастит výrobní objemy až 28 milionů tun surovin ročně. K dnešnímu dni projekt výstavby ГОКа je za námi fáze veřejných slyšení. Tato fáze je nezbytná pro projekty, překračující státní zkoušky. Томинское ložisko zaujímá jednu z vedoucích pozic mezi světovou měděných ložisek. V Rusku to je jasnou jedničkou. Podle statistik provozní zásoby surovin tvoří 630 milionů tun.