Analytici «Commerzbank» (druhá největší německá banka aktiva) naznačují, že do konce roku 2011 náklady na cínu na světových trzích by byla přibližně $ 30,000 za tunu. Odborníci předpovídají, že to přispěje k deficitu, který příští rok bude asi 25 tisíc. Tun.
Takové předpoklady může být dobře realitou: Tin byl první neželezné kovy, které překročily cenové vzestupy «pre-krize» roku 2008. Ve srovnání s únorem 2010, kdy byly zaznamenány nejnižší ceny kovů, jeho cena se zvýšila o více než 70% do konce roku a pokračuje být držen v na asi 26.000 $. Za tunu. V současné době nedostatek cínu ve 23 tis. Tun (podle analytiků «BNP Paribas»), bude trend směrem k vyšším cenám pokračovat.
Dnes je světová produkce kovových cín je asi 360 tisíc. Tun ročně. Hlavní provozovatelé trhu — Čína, Indonésie, Malajsie a Thajska. Kromě těchto zemí, významná ložiska cínu v Austrálii a Jižní Americe. A mnoho z těchto zemí potíže s dodávkou. Zejména se jedná se očekává pokles úrovně produkce kovů v Peru a Brazílii, může snížit objem dodávek na Kongo. Přeceňuje objem těžby cínu v menší strany, a některé indonéské společnosti (i když má vláda optimističtější pohled).
S tím ve srovnání s počátkem letošního roku, akcie na Burze cín skladů se snížil o 40%, prognózy «Commerzbank» analytici mohou být naprosto spravedlivý, a situace na světovém trhu cínu může zhoršit pouze v blízké budoucnosti.