Svařování nerezové oceli

Metody svařování

Při svařování je nutné zvážit rozdíl mezi fyzikálními vlastnostmi austenitické nerezové oceli a uhlíkové oceli. Měrný elektrický odpor austenitické oceli legované niklem a chromem je asi 6x vyšší a tepelná vodivost je mnohem nižší, koeficient tepelné roztažnosti po délce je o 50% vyšší. Svařování austenitické oceli lze provádět jakýmkoliv způsobem. Ruční obloukové svařování se obvykle používá, pokud tloušťka materiálu nepřesahuje 1,5 mm. Obloukové svařování wolframem v inertním plynu je vhodné pro spojování trubek a tenkých plechů. Pro plechy o tloušťce 0,8 mm je vhodné svařování pulzním obloukem tavnou elektrodou v inertním plynu. Plechy o tloušťce 0,8 - 3 mm by měly být spojovány obloukovým svařováním. Obloukové svařování tavící se elektrodou v inertním plynu se vyznačuje vysokou produktivitou. Touto metodou se nejlépe spojují plechy o tloušťce přes 3 mm. Svařování pod tavidlem se používá ke svařování konstrukcí o tloušťkách nad 10 mm. Plazmové svařování je považováno za univerzální a je velmi široce používáno.

Zpracování švů

Smím-li to tak říci, při svařování se kov „vypění“ a na povrchu švu se vytvoří porézní oxidová vrstva ochuzená o chrom. Je to kvůli drobivosti takové vrstvy, která činí materiál náchylným ke korozi. Aby se tomu zabránilo, je nutné svar po svařování tepelně zpracovat.

Tepelné zpracování

Tepelné zpracování je v našem případě rozpuštění drobivé vrstvy při teplotách nad 1000 °C. Svar je pak hladký a méně náchylný ke korozi.

Mechanické metody konečné úpravy

Je třeba mít na paměti, že se musí používat pouze příslušenství, které je určeno pro obrábění nerezové oceli. Patří sem brusné kotouče, pásy, ale i kartáče, které se používají pro zpracování nerezové oceli. Stojí za zmínku, že uhlíková ocel by se neměla opracovávat pískem nebo ocelovou drtí.

Leptání

Jedná se o nejefektivnější způsob ošetření svarů na nerezové oceli. Pokud se provádí správně, moření odstraní uvolněnou vrstvu oxidu, která je ochuzena o chrom. Proces leptání se provádí buď nanesením pasty, nebo ponořením oceli do speciálního roztoku. Ve většině případů se k leptání používá směs kyselin: 8 až 20 % kyseliny dusičné a 0,5 až 5 % kyseliny fluorovodíkové. Jak dlouho trvá moření austenitické nerezové oceli, závisí na koncentraci kyseliny, tloušťce okují a teplotě. Aby byl svar kvalitní, je potřeba dodatečné broušení nebo leštění, což značně zvyšuje odolnost proti korozi.

Koupit, cena

Evek GmbH má skladem široký sortiment vysoce kvalitních válcovaných kovových výrobků za příznivé ceny. Produkty jsou certifikované, splňují GOST a mezinárodní normy kvality. U nás můžete nakupovat různé produkty ve velkém pro velkosériovou výrobu. Nabízíme také výhodné podmínky pro maloobchodní kupující. Doba dodání je minimální. Na hromadné objednávky se vztahují zvýhodněné slevy.