Řezání a soustružení titanu

Relevantnost

Pro výrobu konstrukcí a dílů ze slitin titanu se používají všechny druhy obrábění: broušení, soustružení, vrtání, frézování, leštění.
Jednou z důležitých zvláštností obrábění dílů z titanu a titanových slitin je, že je nutné zajistit zdroje a zejména únavové charakteristiky, které do značné míry závisí na kvalitách povrchové vrstvy, která vzniká při obrábění za studena. Kvůli nízké tepelné vodivosti a dalším specifickým vlastnostem titanu je obtížné provádět broušení jako konečnou fázi obrábění . Při broušení mohou velmi snadno vznikat popáleniny, v povrchové vrstvě mohou vznikat defektní struktury a zbytková napětí a pnutí, která výrazně ovlivňují snížení únavové pevnosti výrobků. Broušení titanových dílů se proto nutně provádí při snížených otáčkách a v případě potřeby je lze nahradit ostřím nebo abrazivním obráběním nízkorychlostními metodami. V případě broušení by mělo být prováděno s přísně regulovanými režimy, s následnou kontrolou povrchu součásti na vypálení a doprovázené zlepšením kvality součásti kalením povrchovou plastickou deformací (SPD).

Výzvy

Díky svým vysokým pevnostním vlastnostem je titan špatně obrobitelný . Má vysoký poměr meze kluzu k pevnosti v tahu asi 0,85-0,95. Například u oceli tento poměr nepřesahuje 0,75. V důsledku toho vyžaduje obrábění titanových slitin vysoké síly, což v důsledku nízké tepelné vodivosti má za následek výrazné zvýšení teploty v povrchových vrstvách řezu a znesnadňuje chlazení řezné zóny. Díky silné adhezi se titan hromadí na řezné hraně, což značně zvyšuje třecí sílu. Kromě toho svařování titanu a adheze na kontaktních místech povrchů způsobuje změny geometrie nástroje. Takové změny, které mění optimální konfiguraci, mají za následek další zvýšení obráběcích sil, což následně vede k ještě vyšší teplotě v místě kontaktu a zrychlenému opotřebení. Na zvýšení teploty v pracovní zóně má největší vliv řezná rychlost, v menší míře závisí na síle posuvu nástroje. Nejmenší vliv na nárůst teploty má hloubka řezu.

Vlivem vysokých teplot při řezání dochází k oxidaci titanových třísek a obrobku . To následně představuje problém s likvidací a přetavením třísek. Podobný proces pro obrobek může následně vést ke zhoršení jeho výkonnostních charakteristik.

Srovnávací analýza

Proces tváření slitin titanu za studena je 3-4krát pracnější než u uhlíkových ocelí a 5-7krát obtížnější než u hliníku. Podle informací MMPP Salyut mají titanové slitiny BT5 a BT5-1 ve srovnání s uhlíkovou ocelí (s 0,45 % C) koeficient relativní obrobitelnosti 0,35-0,48 a pro slitiny BT6, BT20 a BT22 tento parametr je ještě menší a je 0,22-0,26. Při obrábění se doporučuje používat nízkou řeznou rychlost s malým posuvem s použitím velkého množství chladicí kapaliny pro chlazení. Při obrábění výrobků z titanu se používají řezné nástroje z rychlořezné oceli nejodolnější proti opotřebení, přednost se dává jakostům tvrdých slitin. Ale i když jsou splněny všechny předepsané podmínky pro řezání, měly by být otáčky sníženy minimálně 3-4x oproti obrábění oceli, což by mělo zajistit přijatelnou životnost nástroje, zvláště důležité při práci na CNC strojích.

Optimalizace

Teplotu v zóně řezání a řeznou sílu lze výrazně snížit zvýšením obsahu vodíku ve slitině, vakuovým žíháním a vhodným obráběním. Legování titanových slitin pomocí vodíku v konečném důsledku přináší výrazné snížení teploty v řezné zóně, umožňuje snížit řeznou sílu, zvyšuje životnost tvrdokovového nástroje až 10x v závislosti na povaze slitiny a způsob řezání. Tato metoda umožňuje zvýšit rychlost obrábění 2x bez ztráty kvality, stejně jako zvýšit sílu a hloubku při řezání bez snížení rychlosti.

Pro obrábění dílů z titanu slitiny jsou široce používány technologické postupy, které umožňují spojit několik operací do jedné díky použití vícenástrojového vybavení. Nejúčelnější je takové technologické operace provádět na vícenástrojových strojích (obráběcích centrech). Například k výrobě silových dílů z výkovků se používají stroje MA-655A, FP-17SMN, FP-27S; používají se díly typu "držák", "sloup", "pouzdro".sloup", "plášť" tvarových odlitků a výkovků - stroje Horizont, Me-12-250, MA-655A, plechové panely - obráběcí stroj VFZ-M8 U většiny zpracování dílů je na těchto strojích realizován princip "maximální" úplnosti obrábění v jedné operaci, kterého je dosaženo postupným opracováním dílce z více stran na jednom stroji pomocí několika na něm instalovaných příslušenství.

Frézování

Pro obrábění titanových slitin se pro obrábění titanových slitin obvykle používají velké stroje (FP-7, FP-27, FP-9, VFZ-M8 atd .). Frézování je nejnáročnější proces při výrobě dílů. Zvláště velký objem těchto prací připadá na výrobu silových částí konstrukce letounu: žebra, žebra, nosníky, nosníky, příčníky.

Při frézování dílů typu "traverz", "nosník" a "žeber" se používá několik metod. 1) Pomocí speciálních hydraulických nebo mechanických kopírek na univerzálních frézkách. 2) Kopírováním na kopírovacích frézovacích hydraulických strojích. 3) S CNC stroji jako MA-655C5, FP-11, FP-14. 4) Použití tříosých CNC strojů. K tomuto účelu se používají následující nástroje: speciální montážní frézy s úhlem změněným během obrábění; tvarové konkávní a konvexní frézy radiálního profilu; stopkové frézy s čelem stolu přivedeným k válcové ploše součásti pod požadovaným úhlem.

Stroje

Pro obrábění leteckých materiálů u nás vzniklo mnoho obráběcích strojů, které nejsou horší než světové standardy a některé z nich nemají v zahraničí obdoby. Například CNC stroj VF-33 (podélná frézka třívřetenový tříosý), jehož účelem je současné opracování pomocí tří vřeten panelů, jednokolejnic, žeber, nosníků a dalších podobných dílů pro těžká a lehká letadla.
Stroj 2FP-242 V se dvěma pohyblivými portály a CNC (třívřetenová čtyřosá podélná fréza) je určen pro obrábění dimenzovaných podélníků a panelů pro těžká a širokotrupá letadla. Stroj FRS-1, vybavený pohyblivým sloupem, 15-ti osým CNC horizontálním frézovacím a vyvrtávacím strojem, je určen pro obrábění ploch centroplánu a kloubu křídel u širokotrupých letounů. SGPM-320, flexibilní výrobní modul, který obsahuje soustruh, CNC AT-320, zásobník s 13 nástroji, automatický manipulátor pro odebírání a montáž dílů pro CNC. Flexibilní výrobní jednotka ALK-250, určená pro výrobu přesných dílů pro nástavby hydraulických agregátů.

Nástroje

Pro zajištění optimálních řezných podmínek a vysoké kvality povrchu dílů je nutné přísně dodržovat geometrické parametry nástrojů z tvrdých slitin a rychlořezných ocelí. Frézy s břitovými destičkami z tvrdých slitin ВК8 se používají pro soustružení kovaných polotovarů. Při obrábění na plynem nasycené kůře jsou doporučeny následující geometrické parametry fréz: hlavní úhel v půdorysu φ1 =45°, pomocný úhel v půdorysu φ =14°, úhel čela γ = 0°; úhel hřbetu α = 12°. Při následujících řezných podmínkách: posuv s = 0,5 - 0,8 mm/ot, hloubka řezu t ne méně než 2 mm, řezná rychlost v = 25 - 35 m/min. Pro dokončovací a polodokončovací kontinuální soustružení je možné použít nástroje z tvrdých slitin ВК8, ВК4, ВКбм, ВК6 atd. při hloubce řezu 1-10 mm, řezná rychlost činí v = 40-100 mm/min, a posuv by měl být s = 0,1-1 mm/ot. Lze použít i nástroje z rychlořezné oceli (Р9К5, Р9М4К8, Р6М5К5). Pro frézy vyrobené z rychlořezné oceli je vyvinuta následující geometrická konfigurace: poloměr na vrcholu r = 1 mm, úhel hřbetu α = 10°, φ = 15°. Přípustné řezné režimy při soustružení titanu jsou dosaženy s hloubkou řezu t = 0,5-3 mm, v = 24-30 m/min, s <0,2 mm.

Tvrdé slitiny

Frézovací práce s titanem znesnadňují přilnutí titanu k zubům frézy a jejich vyražení. Pro frézování pracovních ploch fréz se používají tvrdé slitiny VK8, VK6M, VK4 a rychlořezná ocel R6M5K5, R9K5, R8MZK6S, R9M4K8 a R9K10. Pro frézování titanu frézami se slitinovými deskami ВК6М se doporučuje použít následující řezný režim: t = 2 - 4 mm, v = 80 - 100 m/min, s = 0,08-0,12 mm/zub.

Vrtání

Vrtání titanu znesnadňuje přilnutí třísek k pracovní ploše nástroje a jejich získání do výstupních drážek vrtáku, což vede ke zvýšení řezného odporu a rychlému opotřebení břitu. Abyste tomu zabránili, doporučuje se při hlubokém vrtání nástroj pravidelně čistit od třísek. K vrtání se používají nástroje z rychlořezné oceli R12P9K5, R18F2, R9M4K8, R9K10, R9F5, F2K8MZ, R6M5K5 a tvrdé slitiny ВК8. Proto jsou doporučeny následující parametry geometrie vrtáku: pro úhel sklonu spirálové drážky 25-30, 2φ0 = 70-80°, 2φ = 120-130°, α = 12-15°, φ = 0-3°.

CHLADICÍ KAPALINA

Pro zvýšení produktivity při obrábění titanových slitin a pro zvýšení životnosti používaných nástrojů používejte kapaliny např. RZ SOJ-8. Týkají se chlazení a mazání s obsahem galoidů. Chlazení obrobku se provádí vydatným kropením. Aplikace kapalin obsahujících halogenidy při zpracování vede k tvorbě solné krusty na povrchu titanových dílů, která s přihlédnutím k zahřívání a současnému působení napětí může způsobit solnou korozi. Aby se tomu zabránilo po opracování RZ SOJ-8, jsou díly podrobeny leptání, při kterém je odstraněna povrchová vrstva o tloušťce až 0,01 mm. Při montáži není povoleno použití RZ SOJ-8.

Broušení na .

Obrobitelnost titanových slitin významně ovlivňuje jejich chemické a fázové složení, typ a parametry mikrostruktury. Obrábění titanových polotovarů a dílů s hrubou lamelární strukturou je nejobtížnější. Tento druh struktury je přítomen u tvarovaných odlitků. Tvarované titanové odlitky mají navíc na povrchu plynem nasycenou krustu, která velmi ovlivňuje opotřebení nástroje.

Broušení titanových dílů je obtížné z důvodu vysoké tendence k lepení kontaktů během tření. Oxidový povrchový film je snadno zničen během tření při působení specifického zatížení. Při tření dochází k aktivnímu přenosu materiálu z obrobku na nástroj („nastavení“) v místech, kde dochází ke kontaktu ploch. K tomu přispívají i další vlastnosti titanových slitin: nižší tepelná vodivost, zvýšená elastická deformace s relativně nízkým modulem pružnosti. Vlivem vývinu tepla se oxidový film na třecí ploše zahušťuje, což následně zvyšuje pevnost povrchové vrstvy.

Při obrábění titanových dílů se používá pásové broušení a broušení brusnými kotouči. Pro průmyslové slitiny se nejčastěji používají brusné kotouče ze zeleného karbidu křemíku, který má velkou tvrdost a křehkost se stabilními fyzikálními a mechanickými vlastnostmi s vyšší abrazivitou než černý karbid křemíku.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává válcované kovové výrobky za nejlepší cenu. Je tvořen s ohledem na kurzy LME (London metal exchange) a závisí na technologických vlastnostech výroby bez zahrnutí dodatečných nákladů. Dodáváme polotovary z titanu a jeho slitin v širokém sortimentu. Všechny šarže mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev

Relevantnost

Pro výrobu konstrukcí a dílů ze slitin titanu se používají všechny druhy obrábění: broušení, soustružení, vrtání, frézování, leštění.
Jednou z důležitých zvláštností obrábění dílů z titanu a titanových slitin je, že je nutné zajistit zdroje a zejména únavové charakteristiky, které do značné míry závisí na kvalitách povrchové vrstvy, která vzniká při obrábění za studena. Kvůli nízké tepelné vodivosti a dalším specifickým vlastnostem titanu je obtížné provádět broušení jako konečnou fázi obrábění . Při broušení mohou velmi snadno vznikat popáleniny, v povrchové vrstvě mohou vznikat defektní struktury a zbytková napětí a pnutí, která výrazně ovlivňují snížení únavové pevnosti výrobků. Broušení titanových dílů se proto nutně provádí při snížených otáčkách a v případě potřeby je lze nahradit ostřím nebo abrazivním obráběním nízkorychlostními metodami. V případě broušení by mělo být prováděno s přísně regulovanými režimy, s následnou kontrolou povrchu součásti na vypálení a doprovázené zlepšením kvality součásti kalením povrchovou plastickou deformací (SPD).

Výzvy

Díky svým vysokým pevnostním vlastnostem je titan špatně obrobitelný . Má vysoký poměr meze kluzu k pevnosti v tahu asi 0,85-0,95. Například u oceli tento poměr nepřesahuje 0,75. V důsledku toho jsou při obrábění titanových slitin vyžadovány vysoké síly, což v důsledku nízké tepelné vodivosti s sebou nese výrazné zvýšení teploty v povrchových vrstvách řezu a znesnadňuje chlazení řezné zóny. Díky silné adhezi se titan hromadí na řezné hraně, což značně zvyšuje třecí sílu. Kromě toho svařování titanu a adheze na kontaktních místech povrchů způsobuje změny geometrie nástroje. Takové změny, které mění optimální konfiguraci, mají za následek další zvýšení obráběcích sil, což následně vede k ještě vyšší teplotě v místě kontaktu a zrychlenému opotřebení. Na zvýšení teploty v pracovní zóně má největší vliv řezná rychlost, v menší míře závisí na síle posuvu nástroje. Nejmenší vliv na nárůst teploty má hloubka řezu.

Vlivem vysokých teplot při řezání dochází k oxidaci titanových třísek a obrobku . To následně představuje problém s likvidací a přetavením třísek. Podobný proces pro obrobek může následně vést ke zhoršení jeho výkonnostních charakteristik.

Srovnávací analýza

Proces tváření slitin titanu za studena je 3-4krát pracnější než u uhlíkových ocelí a 5-7krát obtížnější než u hliníku. Podle informací MMPP Salyut mají titanové slitiny BT5 a BT5-1 ve srovnání s uhlíkovou ocelí (s 0,45 % C) koeficient relativní obrobitelnosti 0,35-0,48 a pro slitiny BT6, BT20 a BT22 tento parametr je ještě menší a je 0,22-0,26. Při obrábění se doporučuje používat nízkou řeznou rychlost s malým posuvem s použitím velkého množství chladicí kapaliny pro chlazení. Při obrábění výrobků z titanu se používají řezné nástroje z rychlořezné oceli nejodolnější proti opotřebení, přednost se dává jakostům tvrdých slitin. Ale i když jsou splněny všechny předepsané podmínky pro řezání, měly by být otáčky sníženy minimálně 3-4x oproti obrábění oceli, což by mělo zajistit přijatelnou životnost nástroje, zvláště důležité při práci na CNC strojích.

Optimalizace

Teplotu v zóně řezu a řeznou sílu lze výrazně snížit zvýšením obsahu vodíku ve slitině, vakuovým žíháním a vhodným obráběním. Legování titanových slitin pomocí vodíku v konečném důsledku přináší výrazné snížení teploty v řezné zóně, umožňuje snížit řeznou sílu, zvyšuje životnost karbidového nástroje až 10x, v závislosti na povaze slitiny a způsob řezání. Tato metoda umožňuje zvýšit rychlost obrábění 2krát bez ztráty kvality, stejně jako zvýšit sílu a hloubku při řezání bez snížení rychlosti.

Pro obrábění dílů ze slitin titanu jsou široce využívány technologické postupy, které umožňují spojení více operací do jedné díky použití vícenástrojového vybavení. Nejúčelnější je takové technologické operace provádět na vícenástrojových strojích (obráběcích centrech). Například k výrobě silových dílů z výkovků se používají stroje MA-655A, FP-17SMN, FP-27S; používají se díly typu "držák", "sloup", "pouzdro".sloup", "plášť" tvarových odlitků a výkovků - stroje Horizont, Me-12-250, MA-655A, plechové panely - obráběcí stroj VFZ-M8 U většiny zpracování dílů je na těchto strojích realizován princip "maximální" úplnosti obrábění v jedné operaci, kterého je dosaženo postupným opracováním dílce z více stran na jednom stroji pomocí několika na něm instalovaných příslušenství.

Frézování

Pro obrábění titanových slitin se pro obrábění titanových slitin obvykle používají velké stroje (FP-7, FP-27, FP-9, VFZ-M8 atd .). Frézování je nejnáročnější proces při výrobě dílů. Zvláště velký objem těchto prací připadá na výrobu silových částí konstrukce letounu: žebra, žebra, nosníky, nosníky, příčníky.

Při frézování dílů typu "traverz", "nosník" a "žeber" se používá několik metod. 1) Pomocí speciálních hydraulických nebo mechanických kopírek na univerzálních frézkách. 2) Kopírováním na kopírovacích frézovacích hydraulických strojích. 3) S CNC stroji jako MA-655C5, FP-11, FP-14. 4) Použití tříosých CNC strojů. K tomuto účelu se používají následující nástroje: speciální montážní frézy se změněným úhlem během obrábění; tvarové konkávní a konvexní frézy radiálního profilu; stopkové frézy s čelem stolu přivedeným k válcové ploše součásti pod požadovaným úhlem.

Stroje

Pro obrábění leteckých materiálů u nás vzniklo mnoho strojů, které nejsou horší než světové standardy a některé z nich nemají v zahraničí obdoby. Například CNC stroj VF-33 (podélná frézka třívřetenový tříosý), jehož účelem je současné opracování pomocí tří vřeten panelů, jednokolejnic, žeber, nosníků a dalších podobných dílů pro těžká a lehká letadla.
Stroj 2FP-242 V se dvěma pohyblivými portály a CNC (třívřetenová čtyřosá podélná fréza) je určen pro obrábění dimenzovaných podélníků a panelů pro těžká a širokotrupá letadla. Stroj FRS-1, vybavený pohyblivým sloupem, 15-ti osým CNC horizontálním frézovacím a vyvrtávacím strojem, je určen pro obrábění ploch centroplánu a kloubu křídel u širokotrupých letounů. SGPM-320, flexibilní výrobní modul, který obsahuje soustruh, CNC AT-320, zásobník s 13 nástroji, automatický manipulátor pro odebírání a montáž dílů pro CNC. Flexibilní výrobní jednotka ALK-250, určená pro výrobu přesných dílů pro skříně hydraulických agregátů.

Nástroje

Pro zajištění optimálních řezných podmínek a vysoké kvality povrchu dílů je nutné přísně dodržovat geometrické parametry nástrojů z tvrdých slitin a rychlořezných ocelí. Frézy s břitovými destičkami z tvrdých slitin ВК8 se používají pro soustružení kovaných polotovarů. Doporučují se následující geometrické parametry fréz při obrábění na plynem nasycené kůře: hlavní úhel v půdorysu φ1 =45°, pomocný úhel v půdorysu φ =14°, úhel čela γ = 0°; úhel hřbetu α = 12°. Při následujících řezných podmínkách: posuv s = 0,5 - 0,8 mm/ot, hloubka řezu t ne méně než 2 mm, řezná rychlost v = 25 - 35 m/min. Pro dokončovací a polodokončovací kontinuální soustružení je možné použít nástroje z tvrdých slitin ВК8, ВК4, ВКбм, ВК6 atd. při hloubce řezu 1-10 mm, řezná rychlost činí v = 40-100 mm/min, a posuv by měl být s = 0,1-1 mm/ot. Lze použít i nástroje z rychlořezné oceli (Р9К5, Р9М4К8, Р6М5К5). Pro frézy vyrobené z rychlořezné oceli je vyvinuta následující geometrická konfigurace: poloměr na vrcholu r = 1 mm, úhel hřbetu α = 10°, φ = 15°. Přípustné řezné režimy při soustružení titanu jsou dosaženy při hloubce řezu t = 0,5-3 mm, v = 24-30 m/min, s <0,2 mm.

Tvrdé slitiny

Frézovací práce s titanem znesnadňují přilnutí titanu k zubům frézy a jejich vyražení. Pro frézování pracovních ploch fréz se používají tvrdé slitiny VK8, VK6M, VK4 a rychlořezná ocel R6M5K5, R9K5, R8MZK6S, R9M4K8 a R9K10. Pro frézování titanu frézami se slitinovými deskami ВК6М se doporučuje použít následující řezný režim: t = 2 - 4 mm, v = 80 - 100 m/min, s = 0,08-0,12 mm/zub.

Vrtání

Vrtání titanu znesnadňuje přilnutí třísek k pracovní ploše nástroje a jejich získání do výstupních drážek vrtáku, což vede ke zvýšení řezného odporu a rychlému opotřebení břitu. Abyste tomu zabránili, doporučuje se při hlubokém vrtání nástroj pravidelně čistit od třísek. K vrtání se používají nástroje z rychlořezné oceli R12P9K5, R18F2, R9M4K8, R9K10, R9F5, F2K8MZ, R6M5K5 a tvrdé slitiny ВК8. Proto jsou doporučeny následující parametry geometrie vrtáku: pro úhel sklonu spirálové drážky 25-30, 2φ0 = 70-80°, 2φ = 120-130°, α = 12-15°, φ = 0-3°.

CHLADICÍ KAPALINA

Pro zvýšení produktivity při obrábění titanových slitin a pro zvýšení životnosti používaných nástrojů používejte kapaliny např. RZ SOJ-8. Týkají se chlazení a mazání s obsahem galoidů. Chlazení obrobku se provádí vydatným kropením. Aplikace kapalin obsahujících halogenidy při zpracování vede k tvorbě solné krusty na povrchu titanových dílů, která s přihlédnutím k zahřívání a současnému působení napětí může způsobit solnou korozi. Aby se tomu zabránilo po opracování RZ SOJ-8, jsou díly ošetřeny leptáním, při kterém je odstraněna povrchová vrstva o tloušťce až 0,01 mm. Při montáži není povoleno použití RZ SOJ-8.

Broušení na .

Obrobitelnost titanových slitin významně ovlivňuje jejich chemické a fázové složení, typ a parametry mikrostruktury. Obrábění titanových polotovarů a dílů s hrubou lamelární strukturou je nejobtížnější. Tento druh struktury je přítomen u tvarovaných odlitků. Tvarované titanové odlitky mají navíc na povrchu plynem nasycenou krustu, která velmi ovlivňuje opotřebení nástroje.

Broušení titanových dílů je obtížné z důvodu vysoké tendence k lepení kontaktů během tření. Oxidový povrchový film je snadno zničen během tření při působení specifického zatížení. Při tření dochází k aktivnímu přenosu materiálu z obrobku na nástroj („nastavení“) v místech, kde dochází ke kontaktu ploch. K tomu přispívají i další vlastnosti titanových slitin: nižší tepelná vodivost, zvýšená elastická deformace s relativně nízkým modulem pružnosti. Vlivem vývinu tepla se oxidový film na třecí ploše zahušťuje, což následně zvyšuje pevnost povrchové vrstvy.

Při obrábění titanových dílů se používá pásové broušení a broušení brusnými kotouči. Pro průmyslové slitiny je nejčastější použití brusných kotoučů ze zeleného karbidu křemíku, který má velkou tvrdost a křehkost se stabilními fyzikálními a mechanickými vlastnostmi s vyšší abrazivitou než černý karbid křemíku.

Koupit, cena

Evek GmbH prodává válcované kovové výrobky za nejlepší cenu. Je tvořen s ohledem na kurzy LME (London metal exchange) a závisí na technologických vlastnostech výroby bez zahrnutí dodatečných nákladů. Dodáváme polotovary z titanu a jeho slitin v širokém sortimentu. Všechny šarže mají certifikát kvality pro shodu s požadavky norem. U nás můžete hromadně nakupovat nejrůznější produkty pro velkovýroby. Široký výběr, vyčerpávající poradenství našich manažerů, rozumné ceny a včasné dodávky určují tvář naší společnosti. Pro velkoobchodní nákupy existuje systém slev