Zajímavosti o cínu

Obecná charakteristika

Cín je prvkem čtvrté skupiny hlavní podskupiny páté periody tabulky D. Mendělejeva. Jeho atomové číslo je 50. Patří do řady lehkých kovů a tvoří dvě alotropní modifikace: β-cín s krystalickou tetragonální mřížkou - tzv. šedý cín při t° pod -13,2°C a stabilní při vyšších teplotách bílý α- cín, s kubickou mřížkou jako diamant.

Chemické vlastnosti

Cín je lesklý stříbřitě bílý, kujný a měkký kov. Za normálních teplot vykazuje dobrou odolnost proti chemickému napadení. Nereaguje s vodou, proto nachází nejširší uplatnění jako ochranné nátěry kovů proti korozi. Cín se nejsnáze rozpouští v silné kyselině chlorovodíkové než v jiných kyselinách za vzniku SnCl2 (chlorid cínatý). Při dlouhodobém vystavení chladu se tento kov stává křehkým a mění se v šedý prášek s polovodičovými vlastnostmi, β-cín.

Dějiny

Cín je lidstvu znám od nepaměti. Babylon, Čína a Mezopotámie obchodovaly s cínovými šperky, ale byl to drahý a nedostupný kov. Předměty vyrobené z něj mezi řeckými a římskými starožitnostmi jsou poměrně vzácné. Stejně jako měď je cín jednou ze složek bronzu, který byl vynalezen ve třetím tisíciletí před naším letopočtem.

Výroba

Jde o vzácný rozptýlený prvek zemské kůry, který se přirozeně vyskytuje ve formě kamenné rudy zvané kassiterit, obsahuje jako SnO2 až 70 % Sn. Pyrit cínatý je v přírodě mnohem méně běžný. Kassiterit (rudonosná hornina) se ve výrobním procesu drtí v průmyslových mlýnech na malé částice. Poté se kaziterit díky své zvýšené hmotnosti a hustotě oddělí od hlušiny gravitačně-vibrační metodou na obohacovacích stolech. Při použití navíc flotační metody obohacování rudy je obsah cínu v koncentrátu až 50-70%. K odstranění arsenových a sirných nečistot se rudný koncentrát praží na kyslíku. Poté se koncentrát taví v elektrických pecích nebo v reflexních pecích.

Aplikace

Cín se používá hlavně ve slitinách s jinými kovy nebo čistě jako bezpečný, netoxický, korozi odolný povlak. V průmyslu se cín používá především jako cín při výrobě obalů na potraviny, v elektronice jako pájka, v ložiskových slitinách, v domovní elektroinstalaci a při pocínování. Nejdůležitější slitinou cínu je bronz. Další známou slitinou je cín, který se používá při výrobě nádobí. Potravinářský průmysl spotřebuje až 33 % vytaveného cínu

Koupit, cena

Evek GmbH má skladem široký sortiment výrobků z neželezných kovů. Dodáváme certifikované výrobky z cínu a jeho slitin, cínové pájky, tavidla atd. Vážíme si času našich klientů, proto jsme vždy připraveni pomoci s tou nejlepší volbou. Zkušení konzultační manažeři jsou vám k dispozici. Kvalita výrobků je zaručena přísným dodržováním výrobních norem. Podmínky plnění objednávek jsou minimální. Velkoobchodní zákazníci dostávají zvýhodněné slevy.