Obrábění nerezových a žáruvzdorných ocelí
Relevantnost
Nerez je slitina , která dlouhodobě odolá účinkům chemicky aktivního prostředí, může se jednat o nepříznivé atmosférické podmínky, kyselé či zásadité prostředí při chemické výrobě. V poslední době se v mnoha jednotkách, strojích a mechanismech stále méně často používají třídy uhlíkových ocelí a postupně jsou nahrazovány prvky speciálních ocelí. To je způsobeno skutečností, že normální ocel má určitý práh - limit, nad kterým je nemožné použít v podmínkách rostoucího zatížení, jako jsou vysoké teploty, tlak nebo v přítomnosti agresivních médií. V tomto případě je úspěšně nahrazují žáruvzdorné a odolné nerezové oceli a legované slitiny s exkluzivními vlastnostmi, které dobře poslouží tam, kde běžná ocel selže.
Výhody nerezových ocelí
Odolnost vůči teplu. Tepelně odolný je materiál, který vydrží vystavení vysokým teplotám bez ztráty mechanické pevnosti. Žáruvzdorné oceli také patří do skupiny disperzního kalení, kde je legující prvek jiný než ocelový základ, v jemně rozptýlené formě a jeho distribuce v kovu. Tepelná odolnost charakterizuje materiál, který při zahřívání neztrácí odolnost proti korozi. Korozivzdorné legované oceli mají kombinaci těchto vlastností. Vysoká pevnost a houževnatost těchto materiálů je řadí mezi těžkoobrobitelné, což se projevuje zejména při řezání a odstraňování třísek. To vyžaduje speciální nástroj, režim řezání, výběr chladicí kapaliny a další důležité detaily.
Obrábění
Při porovnání fyzikálních a mechanických vlastností legované oceli a konvenční oceli bylo zjištěno, že takové ukazatele, jako je mez pevnosti v tahu a tvrdost, jsou přibližně stejné. Ale legované a měkké oceli mají stejné mechanické vlastnosti pouze, zatímco ostatní vlastnosti se mohou výrazně lišit, zejména v mikrostruktuře, odolnosti proti korozi a schopnosti mechanického zpevnění. Připomeňme si diagram tah - tlak, dobře známý z průběhu pevnosti materiálů. Diagram začíná úsekem pružné deformace, kdy se materiál po odstranění zatížení vrátí do původního stavu bez deformace. Zvýšení zatížení vede k zóně tzv. „tekutosti“, kdy se materiál začne deformovat bez výrazného nárůstu působící síly. V grafu jde prakticky o vodorovnou čáru. Následuje prudké zpevnění – a pro další deformaci je nutné výrazně zvýšit působící sílu. Ke stejnému procesu dochází i při řezání kovů, pouze v povrchové vrstvě kovu - to je způsobeno změnami v krystalové mřížce při mechanickém zatížení. Při obrábění běžné oceli je to také typické, ale kalení legovaných ocelí je mnohem výraznější. A zapomínat bychom neměli ani na rozdíly ve vlastnostech jako je tepelná vodivost, bod tání atd., které mají rovněž významný vliv na proces obrábění.
Obrábění
Takže při obrábění jsou hodnoty kalení legované oceli poměrně vysoké, což vyžaduje použití značné síly. Většina legovaných ocelí, zejména žáruvzdorných, je navíc velmi tažná, což také ztěžuje obrábění. Index tažnosti je určen poměrem meze kluzu k pevnosti v tahu. Čím je poměr nižší, tím je materiál tažnější, tím více tvrdne při mechanickém namáhání. A nerezové oceli jsou vysoce tažné. Kromě toho existuje další stránka tažnosti, takzvaná "houževnatost" materiálu. Při obrábění legované oceli na soustruhu se třísky nelámou jako při obrábění uhlíkových ocelí stejné tvrdosti, ale svinují se do dlouhé stuhy. To způsobuje mnoho nepříjemností a komplikuje jeho obrábění v automatickém režimu.
Druhým znakem legované oceli při obrábění je nízká tepelná vodivost, která vede k vyšším teplotám v pracovní oblasti a vyžaduje optimální výběr chladicí kapaliny, která by kromě efektivního odvodu tepla měla usnadňovat řezání a zabraňovat vroubkování. To způsobí odštípnutí břitu břitové destičky a to vede ke změnám geometrie břitu a v konečném důsledku k brzkému selhání břitu. Pro obrábění legovaných žáruvzdorných ocelí se zpravidla nedoporučují vysoké rychlosti obrábění, protože díl prodražují. Tento problém lze vyřešit použitím speciálních břitových destiček určených výhradně pro legované oceli a speciální chladicí kapaliny.
Třetí zvláštností je zachování pevnosti a tvrdosti pod vlivem vysokých teplot. To je charakteristické zejména pro žáruvzdorné oceli, což v kombinaci s přesahem vede k urychlenému opotřebení řezného nástroje a neumožňuje použití vysokých otáček.
Za čtvrté - přítomnost ve složení oceli tuhého roztoku druhé fáze s extrémně tvrdými intermetalickými a karbidovými sloučeninami, které navzdory své mikroskopické velikosti působí na povrchu řezného nástroje jako abrazivní materiál. Nástroj se mnohem rychleji opotřebovává a otupuje, což vede k nutnosti častého přeostřování a orovnávání geometrie břitu. Jak ukazuje praxe, koeficient tření při obrábění legované oceli je řádově větší než při obrábění konvenční uhlíkové oceli.
Pátý. Nízká odolnost proti vibracím je způsobena nerovnoměrností kalicích procesů v procesu řezání - protože proces plastické deformace při obrábění probíhá odlišně na začátku a uprostřed zpracování. Pokud obrábíte malý obrobek, pak lze v zásadě tento jev zanedbat. Při obrábění dlouhého obrobku, jako je hřídel, však mohou nastat potíže.
Optimalizace procesu
Všechny tyto jevy vyžadují speciální přístup k obrábění legované oceli, zvláště pokud je obrábění prováděno v plně automatickém režimu - např. na soustruzích švýcarského typu a CNC strojích s automatickým podavačem tyče. Jak snížit vliv 'negativních faktorů - uvažujme příklad soustružení - jako nejčastější. Soustružení zahrnuje odstranění vrstvy přídavku ve formě třísek z obrobku rotujícího kolem své osy. Pohyb frézy v tomto případě probíhá ve dvou souřadnicích v horizontální rovině. Vlivem řezných sil dochází k částečnému posunutí krystalové mřížky - naklep - povrchové zpevnění. V tomto případě se značná část třecí energie nástroje přemění na tepelnou energii, a jak si pamatujeme - materiál má nízkou tepelnou vodivost. Povrch součásti se nerovnoměrně zahřívá, dochází k vibracím a v důsledku toho se zhoršují negativní účinky výše uvedených faktorů.
Aby se nástroj tak rychle neotupil, můžete snížit vrstvu přídavků a posuv nástroje a zvýšit otáčky vřetena. Výsledkem bude povrch s vyšší třídou drsnosti. Obrábění legovaných ocelí za pomoci kyseliny se osvědčilo jako dobrá metoda pro omezení jevů, jako je zrychlené opotřebení nástroje a nánosy, ale má extrémně negativní vliv na soustružnické zařízení a samotného soustružníka. Optimalizace zpracování legované oceli znamená především optimální volbu řezného nástroje, zvýšení životnosti, volbu optimálních řezných podmínek, správnou volbu chladicí kapaliny a její optimální přívod.
Třídy fréz
Tvrdé slitiny T30K4, T15K6, BK3 mají vysokou tvrdost a odolnost proti opotřebení. Hroty odolné proti opotřebení T5K7, T5K110 jsou tažnější, ale méně odolné proti opotřebení. A konečně BK6A, BK8 mají nižší odolnost proti opotřebení, ale vyšší houževnatost - osvědčily se při rázovém zatížení.
Desky z karbidu wolframu s povlakem TiC.
Vyznačují se vysokou odolností proti opotřebení. Řezné vlastnosti karbidových břitových destiček významně ovlivňují různé způsoby úpravy takových materiálů, jako je nitridace a kyanidace. Povlak kubickým nitridem boru je poměrně drahý, ale má skutečně jedinečné vlastnosti - takový povlak mnohonásobně zvyšuje tvrdost nástroje, životnost a odolnost proti opotřebení.
Obrábění žáruvzdorných ocelí
Používají se takové třídy tvrdých slitin jako Р14Ф4, Р10К5Ф5, Р9Ф5, Р9К9. Písmeno P v označení označuje, že tvrdá slitina patří mezi vysokorychlostní. V takových slitinách se přidává kobalt a vanad, což značně zvyšuje mechanickou odolnost řezného nástroje. Použití rychlořezných slitin umožňuje výrazně urychlit zpracování legovaných ocelí a snížit spotřebu nástrojů. Ale takové slitiny mají slabou stránku - bojí se přehřátí. Pokud řezný nástroj s takovou řeznou vložkou selže při obrábění oceli, stává se nástroj v naprosté většině případů nepoužitelným a musí být buď sešrotován, nebo připájen novou destičkou.
Použití chladicí kapaliny
To je jedna z podmínek obrábění legovaných ocelí. Chladicí kapalina je nezbytná především pro zamezení předčasného opotřebení nástroje, zlepšení řezných vlastností, získání lepšího povrchu obráběné součásti a zlepšení přesnosti obrábění. Pro každý typ zpracovávané oceli, typ břitové destičky, se volí chladicí kapalina a způsob jejího přívodu do řezné oblasti.
Nejúčinnější je metoda, která podporuje maximální odvod tepla z řezné zóny. Zde se osvědčil přívod vysokotlakého chladiva hlavně na zadní plochu pracovní desky řezného nástroje, rozstřik chladiva a vzácně, hlavně u defenzivních podniků, chlazení oxidem uhličitým.
Volba způsobu chlazení
Záleží na podmínkách zpracování a technologických možnostech zařízení. Nejrozšířenější je vysokotlaké chlazení - lze jej použít pro soustružení, frézování vícenástrojové obrábění, broušení atd. Tento způsob je typický pro mnoho výrobců zařízení, domácích i zahraničních. Kapalina je přesně stříkána do oblasti řezání. Při kontaktu s ohřátým kovem se rychle odpařuje, odebírá teplo a účinně ochlazuje pracovní plochu. Nevýhodou popsaného způsobu jsou vysoké ztráty chladiva. Použití této metody umožňuje prodloužit životnost nástroje téměř 6krát - to se samozřejmě nakonec odráží v ceně dílu.
Efektivnější je současný přívod chladicí kapaliny v oblasti řezu a v oblasti tvorby třísky, technicky to však není vždy možné - může to vyžadovat úpravy technologického zařízení. Tento způsob chlazení je vhodný pro střední a malosériovou výrobu.
Nejúčinnější, z hlediska odvodu tepla z obráběcí zóny, je samozřejmě chlazení oxidem uhličitým, kde je teplota v oblasti řezu cca minus 79 °C. Tato metoda je však nejdražší a lze ji použít pouze v individuální výrobě. Obvykle se používá v obranném průmyslu pro malé série vysoce přesných a kritických dílů, které jsou vyrobeny z legovaných ocelí se speciálními vlastnostmi.
Základní požadavky na obrábění
Pro obrábění legované oceli musí mít samotný stroj a systém pomůcek (stroj - přípravek - nástroj - díl) řadu vlastností. Jedná se především o zvýšenou tuhost celého systému. Legované oceli totiž mohou při obrábění způsobovat vibrace, které se přenášejí do celého systému. Pokud je tuhost systému AIDS nízká, může to vést ke zmetkovitosti a zvýšenému opotřebení nástroje. Za druhé, systém musí být navržen tak, aby odolal značnému mechanickému namáhání, ke kterému dochází při obrábění a které je mnohem vyšší než u železných kovů. Třetí - minimální vůle v uzlech a mechanismech kovoobráběcích zařízení.
Elektromotor musí mít značnou bezpečnostní rezervu, protože zpracování legované oceli vyžaduje vysoké zatížení. Ze stejného důvodu je nutné před zahájením zpracování oceli zkontrolovat stav klínového převodu, řemenů a samotných řemenic. Přípravky a nástroje by měly být co nejpevnější a co nejkratší, aby se snížil vliv řezných sil na konečný výsledek.
Alternativní směry
Optimalizace obrábění legovaných ocelí je možná pomocí ultrazvukových vibrací, slabých proudů a předehřívání součástí – ale všechny tyto metody jsou příliš drahé, vyžadují speciální přídavné zařízení a používají se jen zřídka. Nejčastěji se v praxi používají speciální kyseliny. Někdy zkušení soustružníci používají nejběžnější cibuli, respektive její šťávu, která překvapivě výrazně zlepšuje čistotu povrchu součásti, usnadňuje proces řezání a zvyšuje životnost nástroje.
Koupit, cena
Evek GmbH má skladem široký sortiment výrobků z nerezové oceli. Vážíme si času našich zákazníků, proto jsme vždy připraveni pomoci s optimální volbou. K vašim službám zkušení manažeři-poradci. Kvalita výrobků je zaručena přísným dodržováním norem výroby. Podmínky plnění objednávek jsou minimální. Velkoobchodní zákazníci dostávají zvýhodněné slevy.
Relevantnost
Nerez je slitina , která dlouhodobě odolá účinkům chemicky aktivního prostředí, může se jednat o nepříznivé atmosférické podmínky, kyselé či zásadité prostředí při chemické výrobě. V poslední době se v mnoha sestavách, strojích a mechanismech stále méně často používají jakosti uhlíkových ocelí, které jsou postupně nahrazovány prvky speciálních ocelí. To je způsobeno skutečností, že normální ocel má určitý práh - limit, nad kterým je nemožné použít v podmínkách rostoucího zatížení, jako jsou vysoké teploty, tlak nebo v přítomnosti agresivních médií. V tomto případě je úspěšně nahrazují žáruvzdorné a odolné nerezové oceli a legované slitiny s exkluzivními vlastnostmi, které dobře poslouží tam, kde běžná ocel selže.
Výhody nerezových ocelí
Odolnost vůči teplu. Tepelně odolný je materiál, který vydrží vystavení vysokým teplotám bez ztráty mechanické pevnosti. Žáruvzdorné oceli také patří do skupiny disperzního kalení, kde je legující prvek jiný než ocelový základ, v jemně rozptýlené formě a jeho distribuce v kovu. Tepelná odolnost charakterizuje materiál, který při zahřívání neztrácí odolnost proti korozi. Korozivzdorné legované oceli mají kombinaci těchto vlastností. Vysoká pevnost a houževnatost těchto materiálů je řadí mezi těžkoobrobitelné, což se projevuje zejména při řezání a odstraňování třísek. To vyžaduje speciální nástroj, režim řezání, výběr chladicí kapaliny a další důležité detaily.
Obrábění
Při porovnání fyzikálních a mechanických vlastností legované oceli a konvenční oceli bylo zjištěno, že takové ukazatele, jako je mez pevnosti v tahu a tvrdost, jsou přibližně stejné. Ale legované a měkké oceli mají stejné mechanické vlastnosti pouze, zatímco ostatní vlastnosti se mohou výrazně lišit, zejména v mikrostruktuře, odolnosti proti korozi a schopnosti mechanického zpevnění. Vzpomeňte si na diagram tah-komprese, dobře známý z průběhu pevnosti materiálů. Diagram začíná úsekem pružné deformace, kdy se materiál po odstranění zatížení vrátí do původního stavu bez deformace. Zvýšení zatížení vede k zóně tzv. „tekutosti“, kdy se materiál začne deformovat bez výrazného nárůstu působící síly. V grafu jde prakticky o vodorovnou čáru. Následuje prudké zpevnění – a pro další deformaci je nutné výrazně zvýšit působící sílu. Ke stejnému procesu dochází i při řezání kovů, pouze v povrchové vrstvě kovu - to je způsobeno změnami v krystalové mřížce při mechanickém zatížení. Při obrábění běžné oceli je to také typické, ale kalení legovaných ocelí je mnohem výraznější. A zapomínat bychom neměli ani na rozdíly ve vlastnostech jako je tepelná vodivost, bod tání atd., které mají rovněž významný vliv na proces obrábění.
Obrábění
Takže při obrábění jsou hodnoty kalení legované oceli poměrně vysoké, což vyžaduje použití značné síly. Většina legovaných ocelí, zejména žáruvzdorných, je navíc velmi tažná, což také ztěžuje obrábění. Index tažnosti je určen poměrem meze kluzu k pevnosti v tahu. Čím nižší je poměr, tím je materiál tažnější, tím více tvrdne při mechanickém namáhání. A nerezové oceli jsou vysoce tažné. Kromě toho existuje další stránka tažnosti, takzvaná "houževnatost" materiálu. Při obrábění legované oceli na soustruhu se třísky nelámou jako při obrábění uhlíkových ocelí stejné tvrdosti, ale svinují se do dlouhé stuhy. To způsobuje mnoho nepříjemností a komplikuje jeho obrábění v automatickém režimu.
Druhým znakem legované oceli při obrábění je nízká tepelná vodivost, která vede k vyšším teplotám v pracovní oblasti a vyžaduje optimální výběr chladicí kapaliny, která by kromě efektivního odvodu tepla měla usnadňovat řezání a zabraňovat vroubkování. To způsobí odštípnutí břitu břitové destičky a to vede ke změnám geometrie břitu a v konečném důsledku k brzkému selhání břitu. Pro obrábění legovaných žáruvzdorných ocelí se zpravidla nedoporučují vysoké obráběcí rychlosti, protože součást prodražují. Tento problém lze vyřešit použitím speciálních břitových destiček určených výhradně pro legované oceli a speciální chladicí kapaliny.
Třetí zvláštností je zachování pevnosti a tvrdosti pod vlivem vysokých teplot. To je charakteristické zejména pro žáruvzdorné oceli, což v kombinaci s přesahem vede k urychlenému opotřebení řezného nástroje a neumožňuje použití vysokých otáček.
Za čtvrté - přítomnost ve složení oceli tuhého roztoku druhé fáze s extrémně tvrdými intermetalickými a karbidovými sloučeninami, které navzdory své mikroskopické velikosti působí na povrchu řezného nástroje jako abrazivní materiál. Nástroj se mnohem rychleji opotřebovává a otupuje, což vede k nutnosti častého přeostřování a orovnávání geometrie břitu. Jak ukazuje praxe, koeficient tření při obrábění legované oceli je řádově větší než při obrábění konvenční uhlíkové oceli.
Pátý. Nízká odolnost proti vibracím je způsobena nerovnoměrností kalicích procesů v procesu řezání - protože proces plastické deformace při obrábění probíhá odlišně na začátku a uprostřed zpracování. Pokud obrábíte malý obrobek, pak lze v zásadě tento jev zanedbat. Při obrábění dlouhého obrobku, jako je hřídel, však mohou nastat potíže.
Optimalizace procesu
Všechny tyto jevy vyžadují speciální přístup k obrábění legované oceli, zejména pokud je zpracování prováděno v plně automatickém režimu - například na soustruzích švýcarského typu a CNC strojích s automatickým posuvem tyčí. Jak snížit vliv 'negativních faktorů - uvažujme příklad soustružení - jako nejčastější. Soustružení zahrnuje odstranění vrstvy přídavku ve formě třísek z obrobku rotujícího kolem své osy. Pohyb frézy v tomto případě probíhá ve dvou souřadnicích v horizontální rovině. Vlivem řezných sil dochází k částečnému posunutí krystalové mřížky - naklep - povrchové zpevnění. V tomto případě se značná část třecí energie nástroje přemění na tepelnou energii, a jak si pamatujeme - materiál má nízkou tepelnou vodivost. Povrch součásti se nerovnoměrně zahřívá, dochází k vibracím a v důsledku toho se zhoršují negativní účinky výše uvedených faktorů.
Aby se nástroj tak rychle neotupil, můžete snížit vrstvu přídavků a posuv nástroje a zvýšit otáčky vřetena. Výsledkem bude povrch s vyšší třídou drsnosti. Obrábění legovaných ocelí za pomoci kyseliny se osvědčilo jako dobrá metoda pro omezení jevů, jako je zrychlené opotřebení nástroje a nánosy, ale má extrémně negativní vliv na soustružnické zařízení a samotného soustružníka. Optimalizace zpracování legované oceli znamená především optimální volbu řezného nástroje, zvýšení životnosti, volbu optimálních řezných podmínek, správnou volbu chladicí kapaliny a její optimální přívod.
Třídy fréz
Tvrdé slitiny T30K4, T15K6, BK3 mají vysokou tvrdost a odolnost proti opotřebení. Hroty odolné proti opotřebení T5K7, T5K110 jsou tažnější, ale méně odolné proti opotřebení. A konečně BK6A, BK8 mají nižší odolnost proti opotřebení, ale vyšší houževnatost - osvědčily se při rázovém zatížení.
Desky z karbidu wolframu s povlakem TiC.
Vyznačují se vysokou odolností proti opotřebení. Řezné vlastnosti karbidových břitových destiček významně ovlivňují různé způsoby úpravy takových materiálů, jako je nitridace a kyanidace. Povlak kubickým nitridem boru je poměrně drahý, ale má skutečně jedinečné vlastnosti - takový povlak mnohonásobně zvyšuje tvrdost nástroje, životnost a odolnost proti opotřebení.
Obrábění žáruvzdorných ocelí
Používají se takové třídy tvrdých slitin jako Р14Ф4, Р10К5Ф5, Р9Ф5, Р9К9. Písmeno P v označení označuje, že tvrdá slitina patří mezi vysokorychlostní. V takových slitinách se přidává kobalt a vanad, což značně zvyšuje mechanickou odolnost řezného nástroje. Použití rychlořezných slitin umožňuje výrazně urychlit zpracování legovaných ocelí a snížit spotřebu nástrojů. Ale takové slitiny mají slabou stránku - bojí se přehřátí. Pokud řezný nástroj s takovou řeznou vložkou selže při obrábění oceli, stává se nástroj v naprosté většině případů nepoužitelným a musí být buď sešrotován, nebo připájen novou destičkou.
Použití chladicí kapaliny
To je jedna z podmínek obrábění legovaných ocelí. Chladicí kapalina je nezbytná především pro zamezení předčasného opotřebení nástroje, zlepšení řezných vlastností, získání lepšího povrchu obráběné součásti a zlepšení přesnosti obrábění. Pro každý typ zpracovávané oceli, typ břitové destičky, se volí chladicí kapalina a způsob jejího přívodu do řezné oblasti.
Nejúčinnější je metoda, která podporuje maximální odvod tepla z řezné zóny. Zde se osvědčil přívod vysokotlakého chladiva hlavně na zadní plochu pracovní desky řezného nástroje, rozstřik chladiva a vzácně, hlavně u defenzivních podniků, chlazení oxidem uhličitým.
Volba způsobu chlazení
Záleží na podmínkách zpracování a technologických možnostech zařízení. Nejrozšířenější je vysokotlaké chlazení - lze jej použít pro soustružení, frézování vícenástrojové obrábění, broušení atd. Tento způsob je typický pro mnoho výrobců zařízení, domácích i zahraničních. Kapalina je přesně stříkána do oblasti řezání. Při kontaktu s ohřátým kovem se rychle odpařuje, odebírá teplo a účinně ochlazuje pracovní plochu. Nevýhodou popsaného způsobu jsou vysoké ztráty chladiva. Použití této metody umožňuje prodloužit životnost nástroje téměř 6krát - to se samozřejmě nakonec odráží v ceně dílu.
Efektivnější je současný přívod chladicí kapaliny v oblasti řezu a v oblasti tvorby třísky, technicky to však není vždy možné - může to vyžadovat úpravy technologického zařízení. Tento způsob chlazení je vhodný pro střední a malosériovou výrobu.
Nejúčinnější, z hlediska odvodu tepla z obráběcí zóny, je samozřejmě chlazení oxidem uhličitým, kde je teplota v oblasti řezu cca minus 79 °C. Tato metoda je však nejdražší a lze ji použít pouze při jednorázové výrobě. Obvykle se používá v obranném průmyslu pro malé série vysoce přesných a kritických dílů, které jsou vyrobeny z legovaných ocelí se speciálními vlastnostmi.
Základní požadavky na obrábění
Pro obrábění legované oceli musí mít samotný stroj a systém pomůcek (stroj - přípravek - nástroj - díl) řadu vlastností. Jedná se v prvé řadě o zvýšenou tuhost celého systému. Legované oceli totiž mohou při obrábění způsobovat vibrace, které se přenášejí do celého systému. Pokud je tuhost systému AIDS nízká, může to vést ke zmetkovitosti a zvýšenému opotřebení nástroje. Za druhé, systém musí být navržen tak, aby odolal značnému mechanickému namáhání, ke kterému dochází při obrábění a které je mnohem vyšší než u železných kovů. Třetí - minimální vůle v uzlech a mechanismech kovoobráběcích zařízení.
Elektromotor musí mít značnou bezpečnostní rezervu, protože zpracování legované oceli vyžaduje vysoké zatížení. Ze stejného důvodu je nutné před zahájením zpracování oceli zkontrolovat stav klínového převodu, řemenů a samotných řemenic. Přípravky a nástroje by měly být co nejpevnější a co nejkratší, aby se snížil vliv řezných sil na konečný výsledek.
Alternativní směry
Optimalizace obrábění legovaných ocelí je možná pomocí ultrazvukových vibrací, slabých proudů a předehřívání součástí – ale všechny tyto metody jsou příliš drahé, vyžadují speciální přídavné zařízení a používají se jen zřídka. Nejčastěji se v praxi používají speciální kyseliny. Někdy zkušení soustružníci používají nejběžnější cibuli, respektive její šťávu, která překvapivě výrazně zlepšuje čistotu povrchu součásti, usnadňuje proces řezání a zvyšuje životnost nástroje.
Koupit, cena
Evek GmbH má skladem široký sortiment výrobků z nerezové oceli. Vážíme si času našich zákazníků, proto jsme vždy připraveni pomoci s optimální volbou. K vašim službám zkušení manažeři-poradci. Kvalita výrobků je zaručena přísným dodržováním norem výroby. Podmínky plnění objednávek jsou minimální. Velkoobchodní zákazníci dostávají zvýhodněné slevy.