Vlastnosti a aplikace nerezové oceli

aplikace

Díky svým výjimečným vlastnostem zaujala nerezová ocel přední místo mezi ostatními stavebními materiály v moderním životě. Používá se na vše od hrnců a příborů až po exkluzivní zařízení v lékařství, chemickém a jaderném průmyslu. Je třeba poznamenat jeho nepochybné hygienické vlastnosti. Nerezová ocel nemá žádný vliv na pitnou vodu. Pokud jsou ve vodě přítomny chloridy nebo bromidy do 200 mg/l, měla by být použita nerezová ocel obsahující molybden. Pokud porovnáte nerezovou ocel se slitinami mědi nebo pozinkovaným železem, má vyšší potenciál v elektrochemické řadě. Nerezová ocel neovlivňuje chuť potravin, proto je nejrozšířenější v potravinářském průmyslu. Na hladkém vysoce kvalitním povrchu nerezové oceli se nemnoží mikroorganismy, plísně a bakterie.

Vlastnosti struktury

Při využití pozoruhodných vlastností nerezových ocelí se bere v úvahu i to, že se při technologickém zpracování značně liší od běžných uhlíkových slitin. To lze vysvětlit zvláštnostmi jejich metastabilní austenitické struktury, která má řadu rozdílů. U konvenčních uhlíkových ("černých") ocelí obvykle dosahuje stabilní slitinové struktury. Přidáním chrómu do oceli lze dosáhnout vlastností, jako je chemická odolnost a tepelná odolnost. Vysoká přítomnost chrómu v oceli zajišťuje vysokou odolnost proti oxidaci. Pokud je množství chrómu větší než 12 %, vytvoří se na povrchu tenký oxidový film a chrání ocel před korozí.

Cr18N9 (EJ1)

Tato třída je považována za nejběžnější. Obsahuje 0,005-0,15% C, 8-11% Ni a 18% Cr. Jeho pevnost v tahu je 80 kg/mm2 , po kování má austenitickou nebo austeniticko-karbidovou strukturu, tažnost do 20 % a rázovou houževnatost do 10 kg/cm2 . Po kalení při 1050-1150°C s ochlazením vodou nebo vzduchem klesá pevnost v tahu na 60 kg/mm2 ... Navzdory tomu se tažnost zvyšuje na 45-50% a výrazně se zvyšuje odolnost proti nárazu. Kalení dává austenitické oceli nemagnetickou strukturu. Opakované zahřívání austenitické oceli X18H9 na teplotu vyšší než 600 °C a zpracování za studena může způsobit částečný rozklad austenitu. Navíc ocel získává magnetické vlastnosti. Opakované zahřívání může způsobit uvolňování karbidů chrómu, které způsobují, že blízké oblasti kovu jsou malochromní, a proto nejsou příliš odolné vůči korozi.

Mezikrystalová koroze

Mezikrystalová koroze se vyvíjí, když se karbidy uvolňují na hranicích zrn oceli. Pokud je ocel napadena hloubkovou korozí, stává se velmi křehkou a může se při ohýbání zlomit a při nárazu ztrácí známý kovový zvuk. Tak lze také vysvětlit "nožovou" korozi v blízkosti svarů. Pokud se má zabránit tendenci k mezikrystalické korozi, přidává se do oceli trochu titanu a niobu. Při tvorbě silnějších karbidů TiC, NbC tyto prvky vážou uhlík a veškerý chrom zůstává v roztoku, čímž se eliminuje mezikrystalová koroze.

Chemická odolnost

Velkým plusem je vysoká odolnost všech jakostí nerezové oceli vůči organickým kyselinám, slabým minerálním kyselinám a zejména kyselině dusičné. Ale kyselina sírová nebo chlorovodíková mohou tyto oceli rozpustit. Existují také velmi odolné třídy. Zahrnují čistě austenitické chromniklové oceli, které se obvykle válcovají. Jedná se o 12X18H10T (AISI 321), 08X18H10 a 12X17 (AISI 430).

Koupit, cena

Evek GmbH prodává vysoce kvalitní výrobky z nerezové oceli za nejlepší cenu. Je tvořen s ohledem na technologické vlastnosti výroby a nezahrnuje dodatečné náklady. U nás můžete nakupovat ve velkém různé produkty pro velkosériovou výrobu. Nabízíme také výhodné podmínky pro maloobchodní kupující. Vysoká úroveň služeb a dodání v co nejkratším čase definují tvář společnosti. Na našich stránkách najdete všechny potřebné informace. Náš online poradce je vždy připraven zodpovědět vaše dotazy. Pro hromadné objednávky jsou k dispozici preferenční slevy.